Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de inserție
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de inserție

Acum sunt in creștere copil, peste puțin timp va trebui sa ma reîntorc la munca, mai exact cu 60 de zile înainte ca cel mic sa facă 2 ani, pt a putea beneficia de stimulentul de inserție. Acum vine întrebarea mea: cât are soțul meu dreptul sa stea în CiC din momentul în care m_am reîntors eu la munca? Are dreptul sa stea o luna sau poate sa stea mai mult? Am citit legea, dar nu m-a lămurit,
Buna seara !
Cel mai bine ar fii sa suni la casa de plati(cei care iti platesc banii) si sa intrebi,in momentul in care tu te reintorci la servici ei iti vor da doar 650 ron stimulent de insertie dar nu stiu daca sotul va putea beneficia de co de crestere a copilului .....legea e ciudata in ro
Soțul are dreptul sa stea cel putin o luna in CCC sau poate sa stea pana copilul împlinește varsta de 2 ani.

Pe durata cat tatăl este in CCC, nu se primeste stimulent de inserție.
Mulțumesc pt răspuns
ginitza, utilizator