avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decret lege 118
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decret lege 118

De curand s-a modificat Decret lege 118, iar mama mea, care este fost deportat politic, va avea indemnizatia lunara marita de la 400 lei la 700 lei pentru fiecare an de deport. Eu, ca fiica, voi avea dreptul la indemnizatie lunara in cuantum cu valoarea salariului minim brut pe tara, conform acestei modificari de lege? Daca da, ce acte imi sunt necesare si unde se depun. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Corina89 , utilizator 07:22, 22 August 2019
S-ar putea sa fie o problema.

pe 18 iunie 2019 Comisia pentru munca si protectie sociala elibereaza o Nota prin care cere "indreptarea unei erori materiale", adica eliminarea indemnizatiei lunare egale cu salariul minim brut pentru copiii detinutilor politici;
pe 24 iunie 2019 Nota Comisiei pentru munca si protectie sociala este adoptata de plenul Camerei Deputatilor;
pe 6 iulie 2019 proiectul de lege ajunge la Presedintele Romaniei;
pe 25 iulie 2019 este promulgat fara indemnizatia lunara pentru copii egala cu un salariu minim brut pe economie;
pe 26 iulie 2019 textul de lege apare in Monitorul Oficial al Romaniei fara a include si indemnizatia pentru copiii detinutilor politici.

( valabil si pentru copii celor deportati)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare decret-lege 118/1990 Alina33e Alina33e Buna ziua. As vrea si eu sa stiu daca Decretul-lege 118/1990 a fost modificat, si daca copiii celor deportati au drepturi si care sunt acestea. Pun aceasta ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie persoane cu handicap gabitza_166 gabitza_166 1. Cf. legii 448/2006 pers. cu handicap beneficiaza de un salariu minim pe economie. De 3 ani nu ni s-a marit aceasta indemnizatie. A ramas la 587 in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie detinuti politic ch52samuel ch52samuel Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti de când va intra in plata indemnizatia majorata de la 400 lei la 700 de lei pentru fiecare an de detentie.Am inteles ca aceasta ... (vezi toată discuția)