Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decret lege 118
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decret lege 118

De curand s-a modificat Decret lege 118, iar mama mea, care este fost deportat politic, va avea indemnizatia lunara marita de la 400 lei la 700 lei pentru fiecare an de deport. Eu, ca fiica, voi avea dreptul la indemnizatie lunara in cuantum cu valoarea salariului minim brut pe tara, conform acestei modificari de lege? Daca da, ce acte imi sunt necesare si unde se depun. Multumesc!
S-ar putea sa fie o problema.

pe 18 iunie 2019 Comisia pentru munca si protectie sociala elibereaza o Nota prin care cere "indreptarea unei erori materiale", adica eliminarea indemnizatiei lunare egale cu salariul minim brut pentru copiii detinutilor politici;
pe 24 iunie 2019 Nota Comisiei pentru munca si protectie sociala este adoptata de plenul Camerei Deputatilor;
pe 6 iulie 2019 proiectul de lege ajunge la Presedintele Romaniei;
pe 25 iulie 2019 este promulgat fara indemnizatia lunara pentru copii egala cu un salariu minim brut pe economie;
pe 26 iulie 2019 textul de lege apare in Monitorul Oficial al Romaniei fara a include si indemnizatia pentru copiii detinutilor politici.

( valabil si pentru copii celor deportati)