avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Juristul poate controla pe colegul de la Resurse ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Juristul poate controla pe colegul de la Resurse umane, ?

Bună dimineața.!
Domnul director vrea ca în fișa postului să ise treacă juristului obligația de a controla pe colegul de la Resurse umane.
dar, odată ce are o funcție de execuție, poate controla pe colegul de la Resurse umane ?
Nu ar fi un abuz în funcție ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 23:05, 24 August 2019
Angajatorul are dreptul sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii.
Dar juristul este o funcție de execuție .....
și atunci, nu ar fi contrar legii ?
Nu este obligatoriu ca numai o funcție de conducere sa controleze.
Vă mulțumesc mult de tot pentru lamuriri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum va putea să facă acest lucru.? oanaportar oanaportar Bună seara ! Astăzi ne-am confruntat cu următoarea problemă \' - directorul nostru vrea ca juristul instituției să urmărească ducerea la ... (vezi toată discuția)
Salarizare silana07@yahoo.com silana07@yahoo.com Buna ziua Va rog sa ma ajutați intr-o problema legată de salarizare și anume: eu ca referent de resurse umane când m-am angajat in fisa postului mi s-au ... (vezi toată discuția)
Ce atributii are consilierul juridic dintr-o institutie publica? oanaportar oanaportar Buna dimineata ! Directorul institutiei noastre publice a cerut de la Resursele Umane Fisa postului pentru consilierul juridic pentru a vedea ce atributii ... (vezi toată discuția)