avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Calcul daună RCA: asigurătorul mi-a spus că nu mai ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Calcul daună RCA: asigurătorul mi-a spus că nu mai există coeficient de uzură a mașinii, s-au modificat normele de aplicare a legii?

Buna ziua
Știe cineva daca normele de aplicare a legii referitoare la Rca sunt modificate ,sau nu mai sunt valabile?
Mi se spune că nu mai există coeficient de uzura a mașinii, si nu știu cum il calculează;pentru o mașină veche de 1 an si 3 luni ,am cam 20% In minus
Mulțumesc
Ultima modificare: Miercuri, 28 August 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Daniel Vidoe , Consultant asigurari 15:47, 13 Septembrie 2019
Bună ziua,
Să-i comunicați celuia care v-a informat în acest sens, că este un mincinos sau vorbește fără să cunoască!

Coeficientul de uzură va rămâne valabil atâta timp cât mașinile vor exista pe Pământ.
Până și un cal are un coeficient de uzură. Mai valorează o mârțoagă cât valora când avea 2-3 ani? Bineînțeles că nu.

Așa este și cu mașina. Nu mai valorează la fel ca și atunci când era în Showroom, fără niciun defect/problemă/zgârietură.

20% pentru 1 an și 3 luni este cam mult. Ar trebui între 10 și 15%, însă depinde și câți km ați făcut cu ea până acum.

Succes și sper să vă fi ajutat!
Mulțumesc
Asa stiam si eu ,dar stupoare nici cei de la Asf, tel verde ,nu știu ce prevăd normele lor,nu știu cum calculează dat,sau audatex deci cum verifică ei Dacă eu am fost înșelată sau nu?
Te scarbesti
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
După o perioadă de exploatare, mai mare sau mai mică, autotuismul prezintă un anumit grad de uzură. Valorile coeficienților de uzură nu mai sunt cuprinse în actele normatve privind asigurarea RCA. Ele sunt incluse în programul informatic cu care asiguratorii determină valoarea de piață a autoturismului la data accidentului.
ing. Ioan Ciobanu
Mulțumesc
Am constatat că suntem la mâna asiguratorului ,nu putem ști dacă acel calcul este corect.
In cazul.meu nu a fost, după petiții, reclamații si ajutor juridic,suma a crescut cu aproape 5000 euro!
Si nici acum nu sunt sigură că este corectă
O bătaie de joc, nici ASF-ul habar nu are sau nu vrea sa stie de normele pe care le a emis
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 August 2019
AndreeeaV, utilizator


AndreeeaV a scris:

Mulțumesc
Asa stiam si eu ,dar stupoare nici cei de la Asf, tel verde ,nu știu ce prevăd normele lor,nu știu cum calculează dat,sau audatex deci cum verifică ei Dacă eu am fost înșelată sau nu?
Te scarbesti


Din păcate nu cred că vă poate oferi cineva mai multe detalii despre cum verifică aceștia în ce fel sau cum ați fost înșelată. :(

Este bine totuși faptul că prin ajutor juridic, reclamații, petiții, ați reușit să măriți suma de despăgubire cu 5.000 EURO.

Nu mulți se complică precum Dvs., pentru că li se pare că procedeele sunt prea grele și de lungă durată.

Sper să reușiți să rezolvați.

Succes!

Daniel Vidoe

Alte discuții în legătură

Dauna totala rca / catalog schwacke / valoarea reala auto Bujor-Marius Bujor-Marius Buna ziua, Pe data de 26.08.2012 am fost implicat intr-un eveniment rutier. Pe scurt, o doamna a intors in fata mea pe linia continua, neputand sa evit ... (vezi toată discuția)
Despagubire auto - urgent MariusPloiesti MariusPloiesti Buna ziua, In data de 5 martie, mergeam cu masina regulamentar pe o strada, si la un moment dat din partea stanga a trecut o masina care nu a oprit la ... (vezi toată discuția)
Nesimtire la rca dorin85 dorin85 in 28 august 2011 am fost implicat intrun accident auto . nefiind vinovat am mers la firma de asigurari cu constatul amiabil. Dupa 3 luni si ceva, in care ... (vezi toată discuția)