avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plată catre trezorerie cu CUI gresit, IBAN corect
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plată catre trezorerie cu CUI gresit, IBAN corect

Buna ziua!

am efectuat o plată către trezorerie și din păcate am greșit CUI-ul. Se va accepta plata? Plata din cont s-a procesat. Se poate afla, și daca da, în cât timp aflu dacă trezoreria mi-a acceptat plata?
În caz contrar în cât timp se returnează banii? Se returnează automat sau trebuie sa depun cerere?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 18:02, 17 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Banii au ajuns la societatea al carui CUI a fost trecut in OP. Puteti depune o cerere de îndreptare a erorilor din documentele de plată cf Ordinului nr. 164/2017 .
Ultima modificare: Luni, 16 Septembrie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil
Banii au fost returnați in cont automat. Daca iban-ul nu corespunde CUI, trezoreria respinge plata in câteva zile.

Mulțumesc!

Ioan Petru Butariu a scris:

Banii au ajuns la societatea al carui CUI a fost trecut in OP. Puteti depune o cerere de îndreptare a erorilor din documentele de plată cf Ordinului nr. 164/2017 .

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu din ce ati scris am inteles ca ati trecut la beneficiar un alt cod fiscal pt plata unor impozite/taxe si asa era dat raspunsul eu.
Ultima modificare: Marți, 17 Septembrie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incepand cu 01,2021 o institutie isi schimba domiciliul fiscal croberta croberta Incepand cu 01,2021 o institutie isi schimba domiciliul fiscal in alta localitate a aceluiasi judet (se pastreaza codul fiscal). In mod eronat , in luna ... (vezi toată discuția)
Virament bancar- inselaciune bilete vacanta ContSters297103 ContSters297103 e o spetza personala am fost plecat la mama in moldova..lanaga Husi;;la berezeni, vreo 7 zile consoarta s-a ocupat de vacanta noastra, doi adulti si un ... (vezi toată discuția)
Tranzactie cu cod iban gresit TANTY TANTY Cu actul de vanzare cumparare pentru un teren si autentificat de notar, am facut un credit ipotecar. La o luna dupa ce tranzactia a fosta facuta prin banca, ... (vezi toată discuția)