Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plată catre trezorerie cu CUI gresit, IBAN corect
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plată catre trezorerie cu CUI gresit, IBAN corect

Buna ziua!

am efectuat o plată către trezorerie și din păcate am greșit CUI-ul. Se va accepta plata? Plata din cont s-a procesat. Se poate afla, și daca da, în cât timp aflu dacă trezoreria mi-a acceptat plata?
În caz contrar în cât timp se returnează banii? Se returnează automat sau trebuie sa depun cerere?

Multumesc!
Banii au ajuns la societatea al carui CUI a fost trecut in OP. Puteti depune o cerere de îndreptare a erorilor din documentele de plată cf Ordinului nr. 164/2017 .
Ioan Petru Butariu, Contabil
Banii au fost returnați in cont automat. Daca iban-ul nu corespunde CUI, trezoreria respinge plata in câteva zile.

Mulțumesc!

Ioan Petru Butariu a scris:

Banii au ajuns la societatea al carui CUI a fost trecut in OP. Puteti depune o cerere de îndreptare a erorilor din documentele de plată cf Ordinului nr. 164/2017 .

Eu din ce ati scris am inteles ca ati trecut la beneficiar un alt cod fiscal pt plata unor impozite/taxe si asa era dat raspunsul eu.
Ioan Petru Butariu, Contabil