Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua.As dori sa stiu daca in momentul incheierii cim cu primaria la care am lucrat ca si asistent personal pt persoana cu handicap pana. in 1 iulie 2019 nu trebuia sa mi se plateasca co neefectuat pentru perioada lucrata.
Art. 146 alin. (3) din Codul muncii prevede ca, compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Prin urmare, daca nu ati efectuat integral CO, zilele de CO ramase vi se vor compensa in bani.

Legea prevede ca salariul se plateste la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.

Legea nu face distinctie in ceea ce priveste plata salariului in cazul incetarii raportului de munca...prin urmare, angajatorul este indreptatit sa va plateasca drepturile salariale aferente pana la data incetarii c.i.m. la data stabilita in c.i.m. pentru plata salariului.