Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... spatiu comun sau cu alta destinatie ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

spatiu comun sau cu alta destinatie ?

Omul de serviciu refuza sa faca curat in uscatoarele blocului ( 2 la numar la parter si etajul patru ) intr-un bloc cu 4 etaje fara balcoane. Intrebata administratora spune ca femeia de serviciu nu intra in spalatorie deoarece este camera cu alta destinatie in contextul in care aceasta este utilizata de 50+1 din locatari ?
Ce destinate sa aibe spalatoria?Este spatiul comun, unde femeia de serviciu trebuie sa faca curatenie. Si administratora sa-si vada de treaba ei, ea este doar angajata asociatiei.
Discutati cu presedintele....
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie in calitate de angajator are dreptul prin CIM si fisa postului sa prevada in mod concret spatiile unde urmeaza ca femeia de serviciu sa presteze activitati
Buna dimineata. Femeia de serviciu poate face curatenie in spatiul tehnic al blocului, la subsol?
"Femeia de serviciu", acum se numeste - "ingrijitor cladiri", este un angajat cu contract individual de munca, cu drepturi si obligatii. Mai mult, la angajare, i se intocmeste o Fisa a postului, unde, de regula, sunt prevazute toate atributiile sale.
Daca in acea Fisa a postului, angajatorul (as. prop.) a prevazut ca angajatul trebuie sa faca curatenie si in subsol si - foarte important, angajatul a semnat c.i.m-ul si Fisa postului, atunci, acesta trebuie sa faca curatenie si in subsol.
Acum vreau sa va zic ceva, din practica de peste 30 de ani, pe care o am: da, subsolul este un spatiu tehnic care apartine tuturor proprietarilor din imobil - proportional cu cota-parte indiviza de proprietate, dar nu este peste tot la fel. Unele subsoluri au dotari de ALA, altele nu, in unele subsoluri proprietarii si-au amenajat boxe (aprobare tacita), iar cei care au boxe, de regula mentin singur ordinea si curatenia in subsol. Acolo unde nu intereseaza pe nimeni ce este cu subsolul, sunt cele mai mari probleme: scurgeri de apa si agent termic, mizerie, rozatoare, insecte, mirosuri...
Pe de alta parte, daca subsolul unde locuieste @DanutzGenila, este un subsol obisnuit, nu are nici boxe si nici alte echipamente pe-acolo, este de datoria proprietarilor - prin as. prop., ca periodic, sa se faca curatenie in subsol, sa se faca desinsectie si deratizare, sa fie facute toate reparatiile necesare. Acum, depinde, toate astea se pot face in "regim propriu", unde poate fi convocat si ingrijitorul de cladiri, sau poate fi facuta de catre o echipa specializata in astfel de lucrari.
Multumesc.