Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie - din ianuarie 2017
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie - din ianuarie 2017

Buna seara,

Am o problema legata de calculul pensiei tatalui meu si vreau sa fiu sigur ca il informez corect si anume:

Pensia lui bruta - in luna dec. 2016 - a fost de 1581 lei, iar venitul net, in mana, a luat 1463 lei. Valoarea punctului de pensie in 2016, se stie, a fost de 871,7 lei. Am calculat punctajul mediu anual (pe care tatal meu nu il stie si nici pe cuponul de pensie nu este trecut), impartind pensia bruta la punctul de pensie, plecand de la informatia ca "valoarea pensiei se face inmultind punctajul anual al pensionarului (punctaj care este fix), cu valoarea punctului de pensie".

1581 : 871,7 = 1,81 ..., corect !?

.. mai departe, conform prevederilor art.170 alin.(1) din lege:
Pentru persoanele înscrise la pensie începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat în condiţiile art. 95 se aplică un indice de corecţie calculat ca raport între 43,3% din câştigul salarial mediu brut realizat şi valoarea unui punct de pensie în vigoare la data înscrierii la pensie, actualizată cu rata medie anuală a inflaţiei pe anul 2011.

Tinând seama de cele mai sus, începând cu data de 1 ianuarie 2017, indicele de corecție aplicat conform art.170 din lege va fi de 1,14.
Cu alte cuvinte, punctajul mediu anual se corecteaza cu 1,14 si in situatia tatalui meu acest punctaj va creste de la 1,81 la 2,06:

1,81 x 1,14 = 2,06 ...., corect !?

Daca cele de mai sus sant corecte si mai adaugam si ultimele noutati legislative anume că punctul de pensie a fost majorat cu 5,25% de la 1 ianuarie 2017astfel ca începând cu 1 ianuarie 2017 valoarea punctului de pensie va fi de 917,5 lei (valoare ce a fost stabilită prin alin.(1) al art.12 din O.U.G. nr.99/2016), v-as ruga sa-mi confirmati daca-i pot spune tatalui ca pensia lui bruta in ianuarie 2017 va fi de:
2,06 x 917,5 = 1890 lei ...., corect !?

...... si daca Guvernul se tine de promisiunea ca pensionarilor cu pensii sub 2000 lei nu li se vor mai retine CASS-ul (aprox: 2,5% din pensia bruta, daca nu ma insel) si Impozitul (aprox: 5% din pensia bruta, daca nu ma insel), pot sa-i spun ca se poate astepta ca incepand cu luna februarie, s-ar putea sa ia in mana 1890 lei curat ?

Multumesc anticipat !
Am mai descoperit cateva articole pe net din care am inteles ca indicele de corectie se aplica doar o singura data, la inscrierea la pensie; eu intelesesem gresit si anume ca indicele de corectie se stabileste si se aplica pentru fiecare an.
Deci in cazul tatalui meu pensionat in 1995, probabil ca i s-a aplicat deja acest indice, iar punctajul lui mediu anual este si va ramane la valoarea de 1,81.
Asadar cred ca m-am lamurit; in ianuarie va primi o pensie bruta de :

1,81 x 917,5 = 1661 lei

.... si care va deveni suma neta , daca Guvernul se tine de promisiunea facuta pensionarilor cu pensii sub 2.000 de lei.

Asa ca nu-mi mai ramane decat sa ma lumineze cineva daca am calculat corect punctajul mediu anual al "batranului" - valoarea de 1,81.
Intr-adevăr, indicele de corecție se aplică o singură dată, la deschiderea dreptului de pensie.
Punctajul realizat de tatăl dvs este inscris pe cuponul de pensie. Are cinci zecimale.
Punctajul calculat de dvs, cu două zecimale, pare a fi corect. Deci cuantumul pensiei l- ați calculat corect.
~ Conținut șters la cerere ~