Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ACTUALIZARE LA BIROUL DE CREDIT
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ACTUALIZARE LA BIROUL DE CREDIT

Buna ziua. În anul 2013 am luat un credit de la TBI pe care nu l-am mai achitat. În 2014 s-a încuviinţat exectuarea silită, care a fost demarată efectiv, prin poprire în octombrie 2016. În aprilie 2017 TBI cesionează creanţa către EOS KSI, executarea fiind continuată şi finalizată cu acest creditor. Datoria a fost raportată la Biroul de Credit, până în mai 2017 de TBI. În 04.12.2018, deşi nu mai avea calitate de creditor, TBI face o actualizare a contului (nu ştiu în ce a constat, în raportul de la BC scrie doar actualizare). Întrebarea este dacă TBI mai avea dreptul să facă această actualizare, din moment de nu mai era creditor şi dacă această actualizare este nelegală, cum se poate şterge din Biroul de Credit? Având în vedere că tremenul de 4 ani de păstrare în BC curge de la data ultimei actualizări, mă afectează. Mulţumesc.
Bună ziua! Sotul meu este în aceeași situație. Îmi puteți spune cum s-a rezolvat situația? Ne putem auzi în privat? Mulțumesc!