Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Examen atestat CPI sau CPC?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Examen atestat CPI sau CPC?

Buna!
As dori (daca) se poate) o lamurire la o anumita situatie.
Pe scurt:
Obtinut in 1994 cat. B C E fara atestat
Anulat in 2008
Redobandit in 2009 cat B C D E cu atestat marfa si persoane.
Anulat in 2012
Redobandit in 2018 si 2019 cat B C D
Intrebare: De ce trebuie sa sustin examen CPI si nu CPC? Cum si in baza carei legi au fost anulate atestatele? Instanta de judecata a anulat doar permisul, iar competente in ceeace priveste certificatele de competente profesionale (atestate) le are doar ARR-ul.
Mulumesc anticipat celor care pot da un raspuns justificat pe baze legale (ex: nr. lege, art, etc)!
Dorin N, utilizator
Se anuleaza si atestatele in urma unei hotarari judecatoresti ca ai comis o infractiune in regim rutier. Se va face CPI.
Ok, nu contest, insa cine le anuleaza? Instanta nu are dreptul, politia rutiera nu..... Se anuleaza asa, singure de la sine?? In baza carei legi, art.,etc?
Dorin N, utilizator