avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Examen atestat CPI sau CPC?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Examen atestat CPI sau CPC?

Buna!
As dori (daca) se poate) o lamurire la o anumita situatie.
Pe scurt:
Obtinut in 1994 cat. B C E fara atestat
Anulat in 2008
Redobandit in 2009 cat B C D E cu atestat marfa si persoane.
Anulat in 2012
Redobandit in 2018 si 2019 cat B C D
Intrebare: De ce trebuie sa sustin examen CPI si nu CPC? Cum si in baza carei legi au fost anulate atestatele? Instanta de judecata a anulat doar permisul, iar competente in ceeace priveste certificatele de competente profesionale (atestate) le are doar ARR-ul.
Mulumesc anticipat celor care pot da un raspuns justificat pe baze legale (ex: nr. lege, art, etc)!
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 August 2019
Dorin N, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dorin N , utilizator 17:01, 1 Septembrie 2019
Se anuleaza si atestatele in urma unei hotarari judecatoresti ca ai comis o infractiune in regim rutier. Se va face CPI.
Ok, nu contest, insa cine le anuleaza? Instanta nu are dreptul, politia rutiera nu..... Se anuleaza asa, singure de la sine?? In baza carei legi, art.,etc?
Ultima modificare: Duminică, 1 Septembrie 2019
Dorin N, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atestat cpi sau cpc? adryanb27 adryanb27 de ce nimeni nu poate sa dea un raspuns exact la aceasta chestiune? am cauta la dumneavoastra pe site dar nicaieri nu e spus un raspuns cert, cu litera de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am avut permis cond.cat b c d e eliberat in anul 2005 ... tytyrez77 tytyrez77 Buna ziua. Am avut permis cond.cat B C D E eliberat in anul 2005 nu am posedat atestat CPI sau CPC in anul 2017 imi a fost anulat permisul de conducere in urma ... (vezi toată discuția)
Redobandire atestate auto sorin1988 sorin1988 Buna seara, In 2012 am avut permisul anulat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice.Vreau sa stiu daca atestatele profesionale ( ADR,transport ... (vezi toată discuția)