Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum protejezi contractul de inchiriere in cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum protejezi contractul de inchiriere in cazul vanzarii cladirii de catre proprietar?

In cazul in care ai un contract de inchiriere a unei cladiri pe un termen de 10 ani si proprietarul decide sa o vanda dupa 3 ani, dar in acelas timp el nu poate rezilia contractul decat daca tu nu iti respecti clauzele contractuale, cum poti proceda sa iti protejezi acest contract, fie prin impiedicarea vanzarii, fie prin preluarea contractului cu drepturi si obligatii de catre noul proprietar?
Iulian Acatrinei , utilizator
Bună ziua, noul proprietar este obligat să respecte contractul de închiriere pentru întreaga perioada contractuală, cu condiţia să fie fost notatat în carte funciară a imobilului. Dacă imobilul nu este intabulat, atunci dobânditorul va respecta contractul de închiriere/locaţiune dacă are dată certă anterioară. S-a mai discutat subiectul aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
M-am lamurit. Multumesc frumos!