Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este abuziv sa prestez servicii pentru 2 firme ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este abuziv sa prestez servicii pentru 2 firme diferite , chiar dacă in contract am specificat clar firma pentru care trebuie sa muncesc?

Buna ziua ! Vreau sa știu dacă dpdv juridic este legal sa prestez servicii și pentru alta firma , chiar dacă face parte din același brand comun , și chiar dacă in contractul meu de munca este specificat clar cine imi este angajatorul . Țin sa precizez ca firma este o multinaționala , sub numele căruia este și firma la care sunt angajat și sub numele căruia sunt obligat sa prestez servicii și pentru cealaltă firma . Cele 2 firme sunt înregistrate separat fiecare având datele de identificare diferite . Mulțumesc !
Dpdv al legalitatii , nu puteti sa prestati activitate pentru o alta firma ,daca nu aveti incheiat un raport juridic cu acesta.

Codul Muncii
art. 15^1 .
In sensul prezentei legi, munca nedeclarata reprezinta:
a) primirea la munca a unei persoane fara incheierea contractului individual de munca in forma scrisa, cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii;

art.260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e1) primirea la munca a uneia sau a mai multor persoane fara transmiterea elementelor contractului individual de munca in registrul general de evidenta a salariatilor cel tarziu in ziua anterioara inceperii activitatii, cu amenda de 20.000 lei pentru fiecare persoana astfel identificata, fara a depasi valoarea cumulata de 200.000 lei;
....
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
....

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.