avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acte necesare vanzarii unei case
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acte necesare vanzarii unei case

Buna ziua! Dorim sa vindem casa noastra pe care am cumparat- o cu 6 ani in urma, unor nemti.Sunt valabile actele pe care le avem de acu' 6 ani sau ne mai trebuie ceva? Cate zile durează acest " proces"? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Alinitzika , utilizator 10:44, 2 Septembrie 2019
Bună ziua, sunt mai multe acte de care aveţi nevoie (extras carte funciară, certificat performanţă energetică, actul prin care aţi dobândit proprietatea etc.), de aceea vă sfătuiesc să mergeţi la un notar public pentru a vă interesa de lista completă a actelor, precum şi durata procedurii (minim 3 zile).
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acte necesare contract vânzare-cumpărare imobil (apartament, casă, teren etc.)
[ link extern ]

[ link extern ]

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc!

Avocat Lucia Pascaru a scris:

Bună ziua, sunt mai multe acte de care aveţi nevoie (extras carte funciară, certificat performanţă energetică, actul prin care aţi dobândit proprietatea etc.), de aceea vă sfătuiesc să mergeţi la un notar public pentru a vă interesa de lista completă a actelor, precum şi durata procedurii (minim 3 zile).


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Acte necesare contract vânzare-cumpărare imobil (apartament, casă, teren etc.)
[ link extern ]

[ link extern ]



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme ? - omisiune in extras de cf: casa fara certificat de performanta energetica ? muraruelena muraruelena Am cumparat un teren cu o casa. Notariatul la care am facut actul de vanzare-cumparare mi-a dat actele de la OCPI. In Incheierea /OCPI - se scrie ca eu am ... (vezi toată discuția)
Act notarial corneltorcea corneltorcea Buna ziua , vreau sa cumpar o casa si un teren extravilan , iar proprietarul a devenit de curind proprietar pe aceste bunuri (teren si casa ) in urma unei ... (vezi toată discuția)
Imputernicire constantin29 constantin29 Buna ziua,am o imputernicire facuta de bunicul meu sa vand o propietate de a sa casa+teren,cartea funciara e facuta de 3 zile si o am la mine.Mai e nevoie si ... (vezi toată discuția)