Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acte necesare vanzarii unei case
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acte necesare vanzarii unei case

Buna ziua! Dorim sa vindem casa noastra pe care am cumparat- o cu 6 ani in urma, unor nemti.Sunt valabile actele pe care le avem de acu' 6 ani sau ne mai trebuie ceva? Cate zile durează acest " proces"? Multumesc!
Bună ziua, sunt mai multe acte de care aveţi nevoie (extras carte funciară, certificat performanţă energetică, actul prin care aţi dobândit proprietatea etc.), de aceea vă sfătuiesc să mergeţi la un notar public pentru a vă interesa de lista completă a actelor, precum şi durata procedurii (minim 3 zile).
Acte necesare contract vânzare-cumpărare imobil (apartament, casă, teren etc.)
[ link extern ]

Va multumesc!

Avocat Lucia Pascaru a scris:

Bună ziua, sunt mai multe acte de care aveţi nevoie (extras carte funciară, certificat performanţă energetică, actul prin care aţi dobândit proprietatea etc.), de aceea vă sfătuiesc să mergeţi la un notar public pentru a vă interesa de lista completă a actelor, precum şi durata procedurii (minim 3 zile).

Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Acte necesare contract vânzare-cumpărare imobil (apartament, casă, teren etc.)
[ link extern ]