Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copii la bunici cât mama e plecată la muncă în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copii la bunici cât mama e plecată la muncă în străinătate

Buna.daca duc copii la parinti mei si eu nu sunt divortata de el doar suntem despartit el poate sa mii ia de acolo daca eu plec in strainatate ?
Bună ziua, da, îi poate lua. Ca regulă, copiii stau cu părinţii sau cu unul dintre părinţi. Autoritatea părintească reprezintă totalitatea drepturilor şi obligaţiilor pe care părinţii le au cu privire la copil şi se exercită în comun. Domiciliul copiilor este o chestiune care se stabileşte de către ambii părinţi şi care este inclusă în noţiunea de ”autoritate părintească”. Doar în mod excepţional, prin hotărâre judecătorească se poate stabili exercitarea autorităţii părinteşti doar de către unul din părinţi.
Momentan aveți aceleași drepturi și obligații!
Mai bine amânați plecarea pentru a statornici un raport juridic concret!
Depuneți cerere de divorț, solicitând desfacerea căsătoriei, exercitarea autorității părintești în comun, stabililirea domiciliului minorilor la părinții dvs, pensie de întreținere!
Pe cale de ordonanță președințială puteți solicita stabilirea vremelnică a locuinței minorului la părinții dvs!
Mergeți la un avocat la
o consultație pentru a vă edifica!
Procura ajuta la ceva ca el imi zice ca imi lasa procura

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Momentan aveți aceleași drepturi și obligații!
Mai bine amânați plecarea pentru a statornici un raport juridic concret!
Depuneți cerere de divorț, solicitând desfacerea căsătoriei, exercitarea autorității părintești în comun, stabililirea domiciliului minorilor la părinții dvs, pensie de întreținere!
Pe cale de ordonanță președințială puteți solicita stabilirea vremelnică a locuinței minorului la părinții dvs!
Mergeți la un avocat la
o consultație pentru a vă edifica!

care "el" si ce procura, sa ce ?