avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract individual de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract individual de munca cu timp partial

Este posibila angajarea unui salariat cu contract de lucru cu timp partial , care sa lucreze 2 zile pe săptămâna dar timp de 8 ore pe zi ( , 4 zile/ respectiv 32 ore/luna) ? Ma interesează dacă se poate repartizarea programului de lucru în acest mod, respectiv 8 ore/zi dar 2 zile/saptamana. Cum se trece în contractul individual de munca, timp inegal de lucru? Se stabilesc exact zilele în care trebuie sa lucreze?
Dacă se poate așa, cum se stabileste concediul de odihna? Raportat la nr. de ore/zile lucrate?
La cazurile de contract cu timp partial de 4 ore/zi, salariatii noștri beneficiaza de nr. total de zile din contractul colectiv de munca.

Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:02, 10 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se va inregistra in CIM timp inegal de lucru, respectiv cu precizarea zilelor de munca si durata acestora.
Durata concediului de odihna nu are legatura cu numarul de ore lucrate si este acelasi ca la programul normal de 8 ore zilnic.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se va trece in c.i.m. , 32 ore/sapt., inegal. Repartizarea timpului de munca facandu-se ....
Buna ziua!

In acelasi subiect as avea si eu o nedumerire, nu am mai avut situatii de genul.
Dorim sa angajam o persoana cu 16 ore pe LUNA. Cum am putea sa reflectam asta in contract?

In Revisal se inregistreaza ca si: timp partial / inegal / 16 ore pe luna?
Concediu de odihna proportional ar fi 2 zile pe an. Dar inteleg ca ramane la fel cum au toti angajatii, adica 21 de zile?

Multumesc anticipat!

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
dutata timp de munca : 16 ore/luna, inegal.

In Revisal : timp partial / inegal / 16 ore pe luna

Concediu de odihna : 21 zile lucratoare/an

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul co timp de munca 32 ore luna inegal Maran Corina Maran Corina Buna ziua, Il vad pe domnul freeelis si nu vreau sa-l pierd imediat scriu stiu ca proportional (vezi toată discuția)
Drepturi salariale pentru contract part time Negru Rodica Negru Rodica Buna ziua.Am si eu o intrebare privind salarizarea unui lucrator comercial.Societatea desfasoara activitate de comert cu amanuntul cu program de luni-sambata, ... (vezi toată discuția)
Co norma partiala v_florina v_florina Buna ziua, Revin cu vesnica intrebare referitoare la CO pentru angajat cu norma partiala. Inteleg, daca am un angajat cu norma de 2 ore/zi si 21 zile CO, ... (vezi toată discuția)