Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract individual de munca cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract individual de munca cu timp partial

Este posibila angajarea unui salariat cu contract de lucru cu timp partial , care sa lucreze 2 zile pe săptămâna dar timp de 8 ore pe zi ( , 4 zile/ respectiv 32 ore/luna) ? Ma interesează dacă se poate repartizarea programului de lucru în acest mod, respectiv 8 ore/zi dar 2 zile/saptamana. Cum se trece în contractul individual de munca, timp inegal de lucru? Se stabilesc exact zilele în care trebuie sa lucreze?
Dacă se poate așa, cum se stabileste concediul de odihna? Raportat la nr. de ore/zile lucrate?
La cazurile de contract cu timp partial de 4 ore/zi, salariatii noștri beneficiaza de nr. total de zile din contractul colectiv de munca.

Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Se va inregistra in CIM timp inegal de lucru, respectiv cu precizarea zilelor de munca si durata acestora.
Durata concediului de odihna nu are legatura cu numarul de ore lucrate si este acelasi ca la programul normal de 8 ore zilnic.
Se va trece in c.i.m. , 32 ore/sapt., inegal. Repartizarea timpului de munca facandu-se ....
Buna ziua!

In acelasi subiect as avea si eu o nedumerire, nu am mai avut situatii de genul.
Dorim sa angajam o persoana cu 16 ore pe LUNA. Cum am putea sa reflectam asta in contract?

In Revisal se inregistreaza ca si: timp partial / inegal / 16 ore pe luna?
Concediu de odihna proportional ar fi 2 zile pe an. Dar inteleg ca ramane la fel cum au toti angajatii, adica 21 de zile?

Multumesc anticipat!

dutata timp de munca : 16 ore/luna, inegal.

In Revisal : timp partial / inegal / 16 ore pe luna

Concediu de odihna : 21 zile lucratoare/an