Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt pârât într-un dosar de dezbatere a unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt pârât într-un dosar de dezbatere a unei succesiuni. Reclamantul mi-a propus să încheiem o tranzacție la notar, se poate face asta fără a închide dosarul în instanță?

Buna seara,
Sunt pârât intr.un dosar de dezbatere a unei succesiuni. Reclamantul mi.a propus sa încheiem un act de tranzacție la notar prin care ne împărțim bunurile din masa succesorală și sa facem succesiunea acolo. Putem face succesiunea la notar , încheind acest act de tranzacție in prealabil, fara a închide dosarul din instanță?
Manuela Rășină, administrator
odată dezbătută notarial succesiunea, dosarul din instanță va rămâne fără obiect.
Geanina DRIAN, Avocat