avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Agentie de recrutare forta de munca din afara UE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Agentie de recrutare forta de munca din afara UE pentru angajare in Romania

Buna ziua! Vreau sa infiintez o agentie de recrutare de forta de munca din tari non-UE si sa ajut firmele romanesti sa-si gaseasca angajati straini.

Ce tip de societate pot infiinta? Doar SRL sau si II/IF/SRL-D? Care sunt avantajele pentru altceva decat SRL?

De ce autorizatii am nevoie, sau alte conditii speciale?
Trebuie sa angajez o persoana certificata in recrutare, daca eu nu am aceasta diploma?
Unde pot citi legislatia relevanta pentru acest tip de activitate?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:55, 6 Septembrie 2019
Multumesc. Sa inteleg ca pentru o agentie care aduce aici la munca cetateni din afara UE si pentru una care trimite romani la munca in alte tari sunt exact aceiasi pasi si aceleasi cerinte?

Vazusem acest topic dar eram convins ca in cazul agentiei mele este alta procedura.

As aprecia o confirmare. Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Detalii gasiti aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...

[ link extern ] /



Nu exista nicio diferenta ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

doresc sa aduc cetateni străini non ue ca sa lucreze in romania. ce trebuie sa fac?... Aniam Aniam Buna ziua. Doresc sa aduc cetateni străini non UE ca sa lucreze in Romania (nu doresc sa trimit cetatenii romani sa lucreze in strainatate, ci SA ADUC IN ... (vezi toată discuția)
Acreditare furnizor servicii de ocupare VasileZat VasileZat Având în vedere prevederile de la Art.7 alin. (6) ale HG 277/2002 așa cum au fost modificate prin HG 1122/2010, am căutat pe site-urile Ministerului ... (vezi toată discuția)
Recrutare forta de munca din romania pentru ue NICOLASA NICOLASA O firma straina din UE poate recruta forta de munca din Romania printr-un reprezentant al sau specializat in recrutari si de origine romana? Rog detalii, ... (vezi toată discuția)