Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Agentie de recrutare forta de munca din afara UE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Agentie de recrutare forta de munca din afara UE pentru angajare in Romania

Buna ziua! Vreau sa infiintez o agentie de recrutare de forta de munca din tari non-UE si sa ajut firmele romanesti sa-si gaseasca angajati straini.

Ce tip de societate pot infiinta? Doar SRL sau si II/IF/SRL-D? Care sunt avantajele pentru altceva decat SRL?

De ce autorizatii am nevoie, sau alte conditii speciale?
Trebuie sa angajez o persoana certificata in recrutare, daca eu nu am aceasta diploma?
Unde pot citi legislatia relevanta pentru acest tip de activitate?

Va multumesc!
Multumesc. Sa inteleg ca pentru o agentie care aduce aici la munca cetateni din afara UE si pentru una care trimite romani la munca in alte tari sunt exact aceiasi pasi si aceleasi cerinte?

Vazusem acest topic dar eram convins ca in cazul agentiei mele este alta procedura.

As aprecia o confirmare. Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Detalii gasiti aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...

[ link extern ] /

Nu exista nicio diferenta ...