Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... infintarea unei firme de recrutare si plasarea fortei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

infintarea unei firme de recrutare si plasarea fortei de munca in strainatate

as vrea sa infiintez o firma de recrutare si sa plasez forta de munca in strainatate.mai precis in domeniul constructiilor in belgia,ce pasi sunt de parcurs si care este durata pana a putea incepe aceasta activitate?
andrei80222, utilizator
Pasi:
1. Infiintarea unei societati comerciale care are ca activitate principală «Activități ale agențiilor de plasare a forței de muncă» cod CAEN - 7810, denumită în continuare agent de plasare.

Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării societăţilor în nume colectiv, in comandită simplă şi cu răspundere limitată le gasiti aici
[ link extern ]

2. Agenții de plasare desfășoară pe teritoriul României activitatea de mediere în vederea angajării cetățenilor români în străinătate dacă îndeplinesc, în mod cumulativ, următoarele condiții:
a) s-au înregistrat la inspectoratul teritorial de muncă în a cărui rază teritorială își au sediul, în condițiile stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi;
b) au încheiat cu persoane juridice sau fizice, stabilite într-un alt stat decât România, care au calitate de angajator conform legislației statului respectiv, contracte care conțin oferte ferme de locuri de muncă;
c) dispun de spațiul și dotările necesare pentru buna desfășurare a activității;d) au încadrat în muncă personal calificat în domeniul resurselor umane care face dovada experienței în recrutare de personal;
e) nu au fost condamnați definitiv pentru o infracțiune săvârșită cu intenție, prevăzută de Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, cu modificările și completările ulterioare, incompatibilă cu activitatea pe care urmează să o desfășoare;
f) nu se află în faliment;
g) nu se află în dizolvare.

În vederea înregistrării la inspectoratele teritoriale de muncă, agenții de plasare trebuie să prezinte următoarele documente:
a) certificatul constatator emis de Oficiul Național al Registrului Comerțului, din care să rezulte că au ca activitate principală «Activități ale agențiilor de plasare a forței de muncă» cod CAEN - 7810;
b) dovada înregistrării la Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal ca operator de date cu caracter personal, în conformitate cu prevederile Legii nr. 677/2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date, cu modificările și completările ulterioare;
c) certificatul constatator emis de Oficiul Național al Registrului Comerțului din care să rezulte faptul că nu se află în procedura de faliment sau dizolvare, în copie;
d) documentul de identitate al reprezentantului legal, în copie;
e) acte doveditoare sau declarație pe propria răspundere a reprezentantului legal al agentului de plasare, sub sancțiunea falsului în declarații, astfel cum este acesta prevăzut la art. 326 din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, cu modificările și completările ulterioare, din care să rezulte că acesta nu a fost condamnat definitiv pentru săvârșirea unei infracțiuni contra libertății persoanei, infracțiuni privind traficul și exploatarea persoanelor vulnerabile sau înșelăciune, prevăzute de Codul penal, cu modificările și completările ulterioare, cu excepția situației în care a intervenit reabilitarea.
f) alte documente, stabilite prin normele metodologice de aplicare a prezentei legi.

După înregistrarea la inspectoratul teritorial de muncă, agenții de plasare au obligația de a organiza o bază de date care să conțină:
a) ofertele ferme de locuri de muncă din străinătate, cu toate specificațiile acestora, atât în limba statului de destinație sau într-o altă limbă de circulație internațională, cât și în limba română;
b) informații referitoare la condițiile de ocupare a locurilor de muncă;
c) datele de identificare ale solicitanților locurilor de muncă, precum și datele referitoare la calificările și aptitudinile acestora.

4. Cititi :
- Legea 156/2000 privind protectia cetatenilor români care lucreaza în strainatate
[ link extern ]

- Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 156/2000 privind protectia cetatenilor romani
care lucreaza in strainatate
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc.inca o intrebare.pentru obtinerea formularului a 1 cat timp dureaza si care ar fi conditiile. stiind ca la o firma normala de costructii am un termen de 3 luni de asteptare plus 30 procente din activitate trebue sa se desfasoare in romania .este la fel si in cazul de mai sus?