avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot primi indeminzație creștere copil ca PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot primi indeminzație creștere copil ca PFA

Bună ziua,

Lucrez ca PFA, cu venituri lunare constante de mai bine de 5 ani. Soția a născut în urmă cu 2 săptămâni, iar întrebarea mea este — pot primi eu indeminzația pentru creșterea copilului dacă lucrez ca PFA? Desigur, suspend activitatea pentru doi ani dacă este nevoie.

Nu reușesc să găsesc informații clare pe internet și nu știu unde să mă adresez. Orice răspuns e bine-venit.

Am plătit în toți acești ani impozit pe venit, CAS și CASS.

Mulțumesc.
Ultima modificare: Joi, 5 Septembrie 2019
bluesky_c3, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:08, 5 Septembrie 2019
Beneficiati de indemnizația pentru creșterea copilului dacă lucrati ca PFA.

Gasiti detalii aici
www.avocatnet.ro/articol_328...

www.avocatnet.ro/articol_501...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insotitor copil cu handicap în paralel cu indemnizatie crestere copil Petronel1982 Petronel1982 Bună!Urmează sa înșir o întâmplare aici și sper ca cineva va învăța ceva din ăsta de asemenea sper sa găsesc ajutor din partea unui consultant. ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere copil si pfa in sistem real gio76 gio76 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii cu privire la modul de acordare a indemnizatiei de crestere copil si concediu de maternitate pentru un ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere a copilului szaliatti szaliatti Buna Seara, As avea nevoie de ajutor referitor la indemnizatia de crestere a copilului. Sotia mea a nascut fetita noastra frumoasa anul trecut in iulie ... (vezi toată discuția)