Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de crestere a copilului

Buna Seara,
As avea nevoie de ajutor referitor la indemnizatia de crestere a copilului.
Sotia mea a nascut fetita noastra frumoasa anul trecut in iulie 27.
Ea lucra si ca PFA si si cu contract de munca cu 500ron in contract.
In iulie s-a suspendat contractul de munca in august 28 2013 am suspendat PFAul, am adunat tot restul de acte pana cand am reusit sa le depun cu toate declaratiile era 10 decembrie 2013.
Mi s-a zis, ca baza de calcul se iau veniturile brute (venit in jur de 21000 ron/2013 din 01 pana in 08/2013 si cheltuieli de 20000) dinc are se calculeaza 85% si nu veniturile nete care este in jur de 900ron/2013 realizate pe declaratie, iar saptamana asta au virat banii, dar practic indemnizatia este in valoare de 600 ron pe luna - cumulat atat din activitatile de PFA cat si dupa contractul de munca (pe contract figura 500ron/luna).
Intrebarea me ar fi urmatoarea:
Se poate face o rectificare la Declariatia din 2013 la Finate bine inteles as achita diferenta de impozit de venit+ somaj CAS toate cele pe 2013 si cu noua Decizie de Impunere sa ma duc sa anexez la dosarul existent la Asistenta Sociala si sa recalculeze indemnizatia pentru ea?
Sau as ramane numai cu banii dati la finate si nu se mai pot face modificari la dosarul existent
Sotia mea a solicitat pe un an indemnizatia de crestere a copilului (27/07/2013-27/07/2014)
Multumesc anticipat pentru sfaturi, pareri, ajutor!
szaliatti, utilizator
Incercati sa detaliati problema cu care va confruntati.