Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie Culturala Non Profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie Culturala Non Profit

Buna ziua,

Se poate angaja o persoana la o asociatie culturala non profit? Asociatia are 3 membri, si se doreste angajarea, cu salar, a unuia dintre membri.

Se poate face acest lucru?
Nu dintre cei trei membrii care cred ca mai au si functii de conducere. Trebuie sa aveti trecut si in statut si in celelalte documente organizatorice interne, prevederi referitoare la personalul angajat la asociatie. Ce va faceti daca in acelasi tip o persoana ocupa si o functie aleasa (de conducere) dar si una de executie (cea numita prin contract de munca)?
george-neagu, moderator
Ok am Inteles. Nu dintre cei 3. Dar o alta persoana ar putea fi angajată chiar dacă asociatia e non profit?

george-neagu a scris:

Nu dintre cei trei membrii care cred ca mai au si functii de conducere. Trebuie sa aveti trecut si in statut si in celelalte documente organizatorice interne, prevederi referitoare la personalul angajat la asociatie. Ce va faceti daca in acelasi tip o persoana ocupa si o functie aleasa (de conducere) dar si una de executie (cea numita prin contract de munca)?

Da. O asociate tip ong poate avea personal salariat angajat cu norma intreaga pe perioada nedeterminata sau pe perioada determinata, adica cateva luni cat dureaza un proiect din fonduri nerambursabile sau din fonduri proprii. Trebuie sa aveti trecut in regulamentul intern de organizare si functionare al ong procedura de selectie si angajare cat si fisa postului, Decizia de a angaja (aici se discuta chiar si de oportunitate si de impact asupra bugetului anual de venituri si cheltuieli votat in adunarea generala al ong) cat si conditiile generale care cuprinde si salariul, sunt luate de adunarea generala.
Da, se poate, dar daca sunt doar 3 membri cel mai probabil cel in cauza face parte din din consiliul director, si atunci trebuie adoptate niste reguli speciale pentru a evita conflictul de interese, adica in CD sa nu participe la luarea de decizii si sa nu aiba vreo sarcina de conducere sau control pe linia pe care activeaza si ca salariat... Nu e usor, dar cu multa grija se poate.... oricum trebuie ca functia pentru care e salariat cu contract de munca sa aiba atributii f. diferite de cea ocupata in consilul Director. Altminteri, pentru activitatea ca mambru in consiliul director, poate fi remunerat, dar pe baza de contract de mandat, nu de contract individual de munca