Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Subventii someri SRL-D
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Subventii someri SRL-D

Buna ziua. Intentionez sa infiintez o firma SRL-D pentru accesarea de fonduri europene prin programul start-up nation si dupa cum stiti pentru acest program trebuie sa angajezi minim 2 persoane, iar angajarea persoanelor din medii defavorizate, proaspat absolventi sau someri prezinta un avantaj.

Acum, din informatiile pe care le am, am inteles ca daca angajezi persoane din aceste categorii poti primi acea subventie pentru angajat, dar problema este ca nu stiu daca se aplica si pentru firmele tip SRL-D care aplica pentru proiectele start-up. Pe langa asta, una din persoanele pe care as dori sa le angajez lucreaza deja la o firma dar se afla un ultimele luni de contract si va fi bagata in somaj. Exista o durata de asteptare pentru a angaja persoana respectiva ca sa pot beneficia de subventii?

Multumesc. O zi buna!
mihaipopovici, utilizator