Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociația de proprietari vrea să ii dau copie după ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociația de proprietari vrea să ii dau copie după actele de proprietate. Sunt legale aceste pretenții?

In opinia mea este ilegal ca presedintele sa imi ceara sa ii dau o copie dupa actul de proprietate. In baza carei legi, articol?
Da e firesc sa ii arat actul de proprietate daca vreau sa ma inscriu in asociatia de proprietari. In rest e treaba mea si nu vad de ce sa ii dau lui o copie.
Manuela Rășină, administrator
Asa este, dar,
De aia se.numeate act de proprietate ca este al proprietarului. Peste tot vor copii după actele noastre și nu e ok.

Si totusi le dati peste tot sau ma insel eu? La Politie, la banci, la magazine, haideti sa fim seriosi.
In fine, am inteles, dvs. o sa prezentati acele documente la sediul as. prop. si presedintele, in 5 min. va inregistreaza datele personale in registre.
Succes!
Buna ziua "corcodel62".

Am inteles urmatoarele, din cele ce le-ati specificat/postat:

- "... este ilegal ca presedintele sa imi ceara sa ii dau o copie dupa actul de proprietate ...";

- "... imediat ce iese certificatul de moștenitor ( sunt singurul moștenitor) ... ";

- "... Eu nu doresc si nu ma poate obliga nimeni sa fac parte din Asociatie. In plus eu nu voi tine garsoniera mai mult de 6 luni maxim 1 an asa ca nu vad utilitatea de a intra in asociatie.";

- "... ca sa devii membru trebuie sa o faci printr-o adeziune. Eu nu doresc si nu ma poate obliga nimeni sa fac parte din Asociatie" .

Pe baza celor antementionate, continui aceasta dezbatere:

1. Cat timp nu sunteti in posesia "certificatului de mostenitor" , NU SUNTETI UNIC PROPRIETAR cu drepturi depline asupra proprietatii despre care ati facut vorbire.

2. Recte, nu aveti ce sa-i aratati reprezentantului AP.
Cu atat mai putin, un extras CF.

3. Certificatul de mostenitor se obtine imediat, in cazul dezbaterii succesiunii in fata notarului public.
In cazul dezbaterii succesiunii prin intermediul unei instante de judecata, cu siguranta dureaza ceva timp.

3. In fapt, nimeni nu va solicita aderarea la AP.
Plati-va taxele/darile aferente apartamentului si multa sanatate.

Referitor la " ... Am fost președinte și stiu ce presupune si cartea de imobil si fișa si tot ... " ,
cat si "... fiind un bloc cu 600 de garsoniere e o întreagă mafie; președintele are vreo 10-12 garsoniere dobândite prin cumpărare contra " ingrijire" de la persoane vârstnice. Fost taximetrist omul nu are un renume prea bun ... ",

4. V-ati arogat rolul de "justitiar".
Nu constituie obiectul spetei ce ati initiat-o.

5. "Cartea de imobil" este o notiune perimata din momentul disparitiei notiunii de "sectorist".
In urma cu cca. 30 ani.
Adaptati-va la vremurile/legile actuale.

6. Sper ca nu faceti referire si la speta initiata in anul 2018

www.avocatnet.ro/forum/discu...

7. Ati primit, pana in prezent, sugestii/sfaturi deosebit de utile, de la toti participantii la discutie/dezbatere.
Regret faptul ca toate cele postate nu sunt in asentiment cu cele dorite de dumneavoastra.

Rezolvati-va problemele in ceea ce priveste obtinerea certificatului de mostenitor cat si a extrasului CF (dovada a intabularii dreptului de proprietate),
Definitivati-va optiunile in ceea ce priveste aderarea la AP si
daca va mai fi cazul, DISCUTAM.

In situatia in care afirmati faptul ca "... Asociația există și eu nu vreau să mă înscriu în asociația ... ",
cat si intrebarea " ... In baza carei legi, articol? ... ",
speta initiata de catre dumneavoastra este inutila si nu constituie nimic in afara de "o furtuna intr-un pahar cu apa".

Asteptam, cu respect, raspunsurile dumneavoastra.

Mult succes !!!
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari
Asa cum am mentionat deja nu am nici o problema sa arat actele doar ca nu doresc sa las copie la ei. Informatiile de care au nevoie le pot trece in tabel in 5 minute. Am fost si eu presedinte in urma cu 2 ani si stiu exact ce anume trebuie. Doar ca nefiind mentionat in legea Asociatiilor de locatari mă gândeam că poate există o altă normă pe care nu o știu eu, dar observ ca nu exista deci .... nu am de ce sa las copie.
Stimate domnule Adrian Sulea,

1. Nu mi-am arogat statutul de justitiar, pur si simplu avand grija de matușa mea de ani de zile cunosc foarte bine situatia de acolo, cunosc oamenii de 50 de ani eu locuind in fapt in blocul de alaturi.
2. M-am referit la cartea de imobil deoarece am raspuns celor ce au postat aici ca fara actul meu de proprietate nu se poate completa ... ceea ce evident este o prostie; se completeaza pe baza actului meu de identitate.
3. Mătusa mea mi-a lasat mostenire garsoniera prin testament la notar. După deces m-am prezentat la notar si mi s-a spus ca pot deschide mostenirea dar ca nefiind mostenitor ruda directă ci prin alianta trebuie sa astept un an pana ce voi putea primi certificatul (sotul ei era var cu tata iar ei au avut testament unul in beneficiul celuilalt. Sotul e decedat de 17 ani. Nu au avut copii, nu au părinți în viață). Cam asta e situatia foarte succint.

Manuela Rășină, administrator
Domnule Grecu,
De ce tineti mortis (sunt sigur ca sunteti administrator, mai in varsta asa...) sa aveti acele acte, chiar in copie???
Va e greu sa scrieti cateva randuri in Cartea de imobil???
Daca nu ma insel sunteti si platit pentru acea functie de presedinte, si atunci....
Sunt curios ce parere aveti de GDPR.
Ati citit acea lege? ati inteles ce vrea?
Prea multa PATIMA pentru a avea acele copii....