avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate

Buna seara!eu și prietenul meu construim o casa împreuna.Aceasta casa este construită pe un teren care este pe numele mamei lui.Intrebarea mea este:ce proceduri trebuie sa urmam pentru a fi titulari amandoi pe aceasta casa?si a doua întrebare:casa se va înregistra și la primăria de care aparțin eu,sau doar la primăria din localitatea in care este construită casa?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:25, 13 Septembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Va trebui ca in PV de finalizare a constructiei sa fiti trecuti amandoi ca proprietari in cote egale.
E posibil ca daca autorizatia a fost pe numele mamei lui sa nu se mai poata.
In acest caz mergeti la notar toti trei si solicitati sa se incheie un act care sa arate ca acea casa este proprietatea voastra in cote egale iar terenul apartine mamei lui dumneavoastra ocupandu-l prin superficie.


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Va trebui ca in PV de finalizare a constructiei sa fiti trecuti amandoi ca proprietari in cote egale.
E posibil ca daca autorizatia a fost pe numele mamei lui sa nu se mai poata.
In acest caz mergeti la notar toti trei si solicitati sa se incheie un act care sa arate ca acea casa este proprietatea voastra in cote egale iar terenul apartine mamei lui dumneavoastra ocupandu-l prin superficie.



Buna ziua !ce înseamnă ca eu îl ocup prin superficie?pentru ca eu contribui mai mult la realizarea acestei case decât prietenul meu.vreau sa fiu in acte pentru ca nu suntem căsătoriți ,casa se construiește pe terenul mamei lui....și nu se știe niciodata ce se poate intampla
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Superficia inseamna dreptul de folosinta asupra terenului.
Din moment ce terenul este proprietatea mamei, presupun ca si autorizatia de construire a fost elberata tot pe numele ei...


Ioanaa_lucia a scris:



Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Va trebui ca in PV de finalizare a constructiei sa fiti trecuti amandoi ca proprietari in cote egale.
E posibil ca daca autorizatia a fost pe numele mamei lui sa nu se mai poata.
In acest caz mergeti la notar toti trei si solicitati sa se incheie un act care sa arate ca acea casa este proprietatea voastra in cote egale iar terenul apartine mamei lui dumneavoastra ocupandu-l prin superficie.



Buna ziua !ce înseamnă ca eu îl ocup prin superficie?pentru ca eu contribui mai mult la realizarea acestei case decât prietenul meu.vreau sa fiu in acte pentru ca nu suntem căsătoriți ,casa se construiește pe terenul mamei lui....și nu se știe niciodata ce se poate intampla


Și încă ceva va rog mult,autorizația încă nu a ieșit ,putem vorbi la primărie pt autorizație sa fie pe numele meu și al lui Sau cum trebuie procedat?
Dvs nu detineti terenul nu niciun titlu. Nu aveti nici acte de proprietate, nici contract de inchiriere, nici de comodat, nici de superficie, nici de uzufruct, nici nimic.
Evident ca autorizatia de construire se va elibera pe numele mamei, ca proprietar al terenului.
Se procedeaza: va casatoriti, nu mai investiti intr-o casa care legal, nu va apartine, mama va doneaza terenul, devenind astfel proprietari, dupa care obtineti autorizatia de construire pe numele amandurora.

Alte discuții în legătură

Drept proprietate aev aev Buna ziua, Dreptul de proprietate asupra unei case nou construite apartine exclusiv proprietarului terenului? Prietenul meu doreste sa cumpare un teren pe ... (vezi toată discuția)
Intabulare casa camelia_b camelia_b Buna, Vreau sa stiu ce solutie exista ca atunci cand vom intabula casa construita de mine si sotul meu, pe actul de proprietate sa fim amandoi trecuti. ... (vezi toată discuția)
Drept de superficie ionescucarmen ionescucarmen fiul a construit pe terenul mamei (terenul este doar al mamei pt ca i s-a reconstituit dreptul de proprietate aesteia in calitate d emostenitoare) o casa. se ... (vezi toată discuția)