Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept proprietate

Buna ziua,
Dreptul de proprietate asupra unei case nou construite apartine exclusiv proprietarului terenului?
Prietenul meu doreste sa cumpare un teren pe care ne vom construi casa si sa il treaca si pe numele meu. Pot refuza si sa trecem doar casa pe numele amandurora?
Sau doar cel ce are in proprietate terenul poate fi si proprietar al casei?
Prin conventia partilor se poate orice, mergeti la notar.
Cel care este proprietar pe teren are si dreptul de prorpietate asupra constructiei. Autorizatia de construire si procesul verbl de receptie la terminarea lucrarilor pentru intabulare in CF vor fi pe numele proprietarului. Daca dvs contribuiti la construirea casei veti avea un drept de creanta.
Fie cumparati acum in cote parti egale terenul si atunci veti avea si cota parte aferenta din casa, fie cumpara singur si va fi proprietar putand apoi sa va doneze/vanda inainte de casatorie cota parte din casa si teren aferent, fie inainte de casatorie incheiati conventie matrimoniala adoptand regimul conventional si prietenul dvs va introduce in comunitatea legala terenul si casa.
...fie baiatul-proprietar al terenului, ii constituie fetei-prietena lui, un drept de superficie asupra terenului, in temeiul art.693 Cc, in vederea:
- construirii casei (superficia incipienta) impreuna cu baiatul proprietar
sau
- dupa ce baiatul construieste casa (superficia deplina), transfera dreptul de proprietate (prin vanzare, donatie, sau in alt mod) pentru 1/2 din casa, impreuna cu dreptul de folosinta asupra terenului.

Astfel fata nu va fi proprietar pe teren, dar va fi proprietar pe casa cu cota de 1/2, si va putea folosi si terenul de sub si aferent casei, conform conventiei partilor, pt 99 de ani.