Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doua contracte la aceeasi societate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doua contracte la aceeasi societate

pot avea 2(doua) contracte de munca la aceeasi societate cu functii diferite? Este adevarat ca nu preia ReviSal-ul CNP-ul pentru amandoua contractele?? Imi puteti da articolul si legea?
1. Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, mai puteti incheia un c.i.m. cu un acelasi angajator chiar daca mai aveti un c.i.m. cu norma intreaga/ cu timp partial.

2. Versiunea actuala permite inregistrarea a doua c.i.m. pentru acelasi salariat.

Pentru a adăuga, unui salariat,un al doilea contract se vor urma urmatorii pasi :
- se intra in sectiunea contracte / inregistrare contract
- click pe numele salariatului si apoi continuare
- se deschide pagina corespunzatoare datelor de inregistrare c.i.m.
- dupa introducerea tuturor datelor se salveaza si se transmite/depune fisierul la ITM.