Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu un sot in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu un sot in strainatate

Buna ziua. In situatia unui divort in care sotul e in strainatate, dar amandoua partile vor sa divorteze, amiabil, culpa comuna, in Romania la instanta ultimului domiciliu comun, care e procedura? Sotia este in tara, dar sotul este in Norvegia. El e de acord cu divortul, dar e departe de ambasada/consulat ca sa faca procura pentru a-l reprezenta cineva. Poate sotia sa introduca cerere de divort si sa se judece cu sot cu adresa in strainatate?
Ca să nu vă complicați și dacă spuneți că este departe de Ambasadă, introduceți dvs cererea de divorț, solicitând desfacerea căsătoriei din culpă comună, îi indicați adresa lui din străinătate, el va formula întâmpinare arătând că este de acord cu divorțul și se va judeca în lipsa pârâtului.
Contractați servicii avocațiale și avocatul pe care-l alegeți ( din lista consultanților de pe site sau din recomandări) se va ocupa de tot!
Vă mulțumesc. Și atunci eu ar trebui să mă prezint in instanță? Sau daca voi avea avocat, se poate prezenta acesta în locul meu?
Dacă sunteți în țară, trebuie să vă presentați și dvs, altminteri cererea va fi respinsă ca nesusținută!
Ar fi bine sa angajeze sotul avocat ca sa se ocupe de caz si sa deschida el divortul sau sa se gaseasca o alta modalitate.
Pentru a se vedea cum sa se procedeze trebuie discutat cu avocatul de caz pentru a lua decizia concreta.
Multumesc tuturor!