Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... atitudine abuziva si hartuire a sefului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

atitudine abuziva si hartuire a sefului

Sunt angajat ca sofer autobuz. Aceasta meserie presupune o stare de sanatate fizica si psihica foarte buna dupa cum bine stim. Problema este ca seful de garaj are o atitudine de stapân atat fața de mine cât și fața de colegi (pentru ca nu este el angajatorul - deci suntem colegi) Nu precupețește nici un efort sa ne jigneasca si sa ne impuna sa facem lucruri care nu tin de obligațiile din fișa postului sau sa achiziționam pe banii personali piese sau consumabile pentru autobuz. Ma amennința ca nu mai iau banii care trebuie (salariul intreg) daca nu investesc in autobuz. Ni se adreseaza numai cu apelative de genul Ba și Ma si numai pe ton imperativ. In cazul in care este iritat de cineva care indrazneste sa-i dea o replica incepe chiar sa injure. Noi mergem in traseu deja stresati de el. Ne terorizeaza la propriu cu atitudinea si comportamentul sau si asta indiferent de varsta. El are 40 de ani dar vorbeste murdar si de sus chiar si cu colegi care mai au cateva luni de zile pana la pensie. Este un satrap. Ce putem face ? Sa nu-mi dați va rog trimitere catre SINDICAT ca ... este zero barat (adica este aservit conducerii - ce s-o mai dau dupa deget)