Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident pieton pe culoarea rosie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident pieton pe culoarea rosie

Buna seara,

Acum cateva zile am accidentat un pieton el avand culoarea rosie, alergand pe trecere, eu avand verde. Am sunat la 112, la fata locului a ajuns un echipaj SMURD si un politist pe motocicleta. Pietonul a refuzat transportul la spital, iar imediat am fost la Brigada Rutiera sa declar accidentul. A 2 a zi am aflat ca pietonul s-a internat in spital cu o fractura. Tin sa precizez ca nu am primit proces verbal, politistul de la fata locului a notat datele tuturor + martori si m-a redirectionat catre Brigada Rutiera.

La Brigada Rutiera am dat o declaratie si am primit o hartie "Autorizatie de reparatie".

Nu am primit proces verbal, nu am o hartie cu cine este vinovat. Politistul la fata locului a spus ca de vina este pietonul si daca vreau sa ma judec cu el civil pentru daune.

Nu mi s-a retinut permisul sau am fost amendat.

Care sunt pasii urmatori?
Mihai Iosneacu, utilizator
Pentru daune materiale va trebui să vă adresați instanței civile.