Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Plata in avans
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Plata in avans

Buna ziua, rugamintea mea este sa ma ajutati cu inregistrarile contabile in urmatoarea situatie: o societate face o plata prin banca de 5000 lei dar greseste furnizorul. Aceasta suma platita eronat nu se restituie ci ramane ca o plata in avans pentru facturile ce vor fi primite in viitor. Spuneti-mi va care este inregistrarea contabila pentru acea plata "in avans" si ce inregistrari se fac cand vor veni facturi ce se vor stinge din acel sold. Multumesc.
Pentru acest avans veti inregistra 409 - 512, iar la primirea facturii veti inregistra 401 - 409 cu suma achitata eronat.