avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura de avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura de avans

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire: am primit o factura de avans pentru o marfa, baza:403,23 ron, TVA:96.77 ron, total 500 ron. a si fost achitata cash, Cum inregistrez in contabilitate aceasta factura? urmeaza sa mai primesc o alta factura pe diferenta...
Va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:44, 12 Septembrie 2014
In cazul in care, ati achitat unui furnizor un avans, pe baza unei facturi de la acesta si NU a unei proforme (proforma este doar un document in baza caruia se face plata, nu este un document justificativ), inregistrarile contabile vor fi:

1. Inregistrare facture:

% = 401 “ Furnizori” 500.00
409 “ Furnizori debitori” 403.23
4426 “ TVA deductibila” 96.77


2. Plata cash factura:

401 “Furnizori” = 5311 “Casa in lei” 500.00


3. Sosirea facturii finale:

Dupa primirea marfii, ar trebui sa aveti o factura care va contine atat marfa cat si stornarea avansului facturat. Inregistrarile contabile vor fi:

a) Stornarea avansului si a tva aferent acestuia:

% = 401 “ Furnizori” - 500.00
409 “ Furnizori debitori” - 403.23
4426 “ TVA deductibila” - 96.77

si
b) inregistrarea valorii marfii cu tva aferent Marfa:

% = 401 “ Furnizori” total factura marfa (baza + tva)
371 “ Marfuri” valoare marfa conf factura (baza)
4426 “ TVA deductibila” tva aferent, conf factura

Intotdeauna, dupa inregistrari se verifica conturile:
409 sa fie inchis (sold zero) are + cu -
401, sa aiba in sold exact suma cu restul de plata catre furnizor, in cazul in care valoarea marfii este mai mare decat valoarea avansului. Daca valoarea marfii este egala cu cea a a avansul, 401 va avea sold zero.
Fata de ce s-a scris mai sus, se va utiliza analitic la 409:

4091. Furnizori - debitori pentru cumpărări de bunuri de natura stocurilor (A)

Pt ca si in bilant 4091 merge pe pozitia stocuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avans furnizori modimpex modimpex buna ziua! as avea nevoie de un pic de ajutor in urmatoarea situatie: fac o plata prin banca catre un furnizor pe baza unei proforme; dupa doua zile imi vine ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara RobertR RobertR Buna ziua. Am urmatoarea situatie: In cazul unei achizitii intracomunitare in valoare de 1000 de euro, am efectuat plata marfii pe baza de proforma la cursul ... (vezi toată discuția)
Avans autoturism ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, Este corect inregistrarea in contabilitate a unui avans pentru autoturism: % = 404 5000 409 4032 4428 968 4426 = 4428 ... (vezi toată discuția)