Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in specialitate recunoscuta in învățământ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in specialitate recunoscuta in învățământ

Buna ziua, am lucrat 15 ani contabil șef conform pregătirii mele de contabilitate si informatica de gestiune. Acum sunt in învățământ si nu imi recunosc aceasta vechime ca vechime in specialitate pentru treptele de salarizare. Va rog am nevoie de o baza legală. Legea 63/2011 a fost abrogata cu ordonanta 20. Multumesc
lilianapelfin, utilizator
Vechimea în specialitatea studiilor este perioada în care o persoana a prestat activitate în specialitate studiilor absolvite.

Singurul act normativ care ne da o definitie a vechimii in specialitate este HG 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici, astfel :
art.3
In sensul prezentei hotărâri, termenii şi noţiunile folosite au următoarele semnificaţii:
....
l) vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice - experiența dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau ca profesie liberală, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfășurat o activitate într-o funcție de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a învățământului în România.
....