Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime studii superioare

Bună ziua, în anii 2006-2010 am ocupat funcția de director operații tranzacții, trecuta în cartea de munca. Am terminat facultatea în 1998,firma la care am lucrat a dat faliment. Mi am depus dosarul pentru o funcție publica unde am nevoie de vechime în studii superioare și ANFP îmi cere sa dovedesc ca funcția a fost pe studii superioare și ca nu este de ajuns ca în cartea de munca este scris director operații tranzacții. Menționez ca am lucrat la privat, cum dovedesc acest lucru? Am vorbit și la ITM și mi a zis ca nu au cum sa ma ajute. Multumesc
Cu fisa postului din acea perioada.

Singurul act normativ care ne da o definitie a vechimii in specialitate este HG 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor publici, astfel :
art.3
In sensul prezentei hotărâri, termenii şi noţiunile folosite au următoarele semnificaţii:
....
l) vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice - experienţa dobândită în temeiul unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau ca profesie liberală, demonstrată cu documente corespunzătoare de către persoana care a desfăşurat o activitate într-o funcţie de specialitate corespunzătoare profesiei sau specializării sale, prin raportare la domeniul general de absolvire a studiilor potrivit nivelurilor de organizare a învăţământului în România.