Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,
Nu stiu daca am ales bine categoría privind situatia noastra .
Suntem 2 frati care am mostenit dupa moartea ultimului parinte un spatiu comercial construir pe teren concesionat si casa parinteasca care nu a fost intabulata pe parinti .
Casa este compusa din camera ,bucatarie ,baie ,cámara 2 garaje plus o bucatarie de vara.Camera este proprietatea primariei la care parintii au adaugit bucataria ,baia si cámara pentru care exita autorizatie de constructie,de luare in folosinta , memoriu justificativ si ceva planuri doar atat .
Am solicitat Primariei sa ne vanda camera in care locuim de 58 de ani dar nu s-a aprobat.
Intrarea ar fi : Daca am putea sa intabulam partea noastra (bucataria ,baia si cámara)pentru care exista doar autorizatie de constructie si luare in folosinta , ceva planuri si un memoriu justificativ pe numele parintilor?
Aveti drept de proprietate pe ce figureaza la ANAF SI REGISTRUL NATIONAL NOTARIAL.
Verificati la notar ce aveti si ce nu.
Concesiunea presupune inchrierea pe 99 de ani a unui imobil/ teren.

Faceti un cadastru si o intabulare si vedeti exact ce aveti.
Actele de mana nu sunt valide, ce acte aveti de la parinti? ele au trecut pe la notar?>
Sau nu? Nu se mai accepta acte de mana, vanzari pe hartie fara Notariat.
Cornel Vasile, Consilier juridic