avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cum voi face dovada de intretinere cetatea strain?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cum voi face dovada de intretinere cetatea strain?

Am citit care-s conditiile de a aduce un cetatean strain, algerian, pe teritoriul Romaniei. Ceea ce ma impiedica sa demarez procedurile este faptul ca nu am in cont suma de 2700 EUR (30 EUR/zi x 90 de zile de sedere). Cum se face aceasta dovada? Trebuie sa am toti banii in cont sau sa dovedesc cu extrase de cont ca am ceva venituri si ca il pot intretine in acest timp? Ce se intampla daca veniturile mele lunare sunt mai mici sau egale cu 900 EUR (atat cat trebuie sa-i asigur pe luna)? Chiar nu va obtine viza daca veniturile mele sunt mai mici? Ar fi foarte trist sa nu ma pot intalni/casatori cu un om pt. ca nu vrea statul roman sa-i permita sa vina aici pe motiv ca n-am fi capabili sa ne intretinem (ceea ce nu ar fi cazul cu siguranta).

INVITAȚIA PENTRU VIZITĂ
Pot face invitaţii cetăţenii români, cetăţenii unui alt stat membru al Uniu nii Europene, ai Spaţiului
Economic European, cetăţenii Confederaţiei Elveţiene sau străinii posesori ai unui document care
atestă rezidenţa sau după caz şederea pe teritoriul României.
Pentru obținerea invitației, invitatorul trebuie să prezinte la formațiunile teritoriale ale
Inspectorului General pentu Imigrări următoarele documente:
- cartea de identitate sau paşaportul pentru cetăţenii români, cartea de identitate sau paşaportul şi
certificatul de înregistrare, cartea de rezidenţă sau cartea de rezidenţă permanentă pentru cetăţenii
statelor membre ale Uniunii Europene şi ale Spaţiului Economic European şi pentru cetăţenii
Confederaţiei Elveţiene, precum şi pentru membrii de familie ai acestora şi paşaportul şi permisul de
şedere pentru străini, în original şi în copie;
- dovada asigurării condițiilor de cazare*, în original și copie;
- dovada posibilităților de asigurare a întreținerii străinului în cuantum de cel puțin 30 euro/zi pentru
întreaga perioadă pentru care este invitat**;
- copie de pe documentul de trecere a frontierei de stat (pașaport, titlu de călătorie, etc.) aparținând
străinului invitat***;
- două fotografii de dimensiunea 3 x 4 cm (tip pașaport) ale străinului invitat;
- taxă 1 leu, achitată la Trezorerie în contul 20A3308008609468, reprezentând contravaloarea
formularului de invitație.
* se poate face printr-un contract de vânzare - cumpărare, contract de închiriere, contract de
comodat, declarație notarială de luare în spațiu, hotărâre judecătorească sau orice alt document,
eliberat în condițiile legii, prin care se poate face această dovadă;
** se poate face cu adeverința de salariu, talon de pensii, extras de cont bancar ori alte
documente echivalente;
*** valabilitatea pasaportului trebuie să depășească valabilitatea vizei cu cel puţin 3 luni
Ultima modificare: Vineri, 27 Septembrie 2019
maia87, utilizator

Alte discuții în legătură

Chemare cetatean strain din non ue Egnar Egnar Buna ziua sant cetatean strain am aplicat pentru azil si am luat azilul ,o am pe sora din partea mamei in Siria si as dorii sa stiu daca ii pot face chemare ... (vezi toată discuția)
Viza cetatean egiptean Madalina_mihaela Madalina_mihaela Buna ziua! As dori sa stiu cum poate sa ma viziteze si ce acte sunt necesare pentru viza unui cetatean egiptean cu resedinta in Arabia Saudita.Se poate face ... (vezi toată discuția)
Cetatean irakian vrea sa viziteze romania emma.krausse emma.krausse Buna seara Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea mea? De ce are nevoie un cetatean irakian pentru a vizita Romania (cateva ... (vezi toată discuția)