Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilele de repaus
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilele de repaus

Buna ziua,
Am intocmit pontajul la un salon de coafura, unde se lucreaza o zi cu o zi cate 10 ore/zi, si tot a doua sambata 6 ore. L-Mi-V: 9;00 - 19;00 si in cealalta saptamana M-J; 9;00 - 19;00 si sambata 9;00 - 15;00. Dupa ziua de sambata reincepe saptamana de munca cu ziua de luni.
Ziua de sambata este platita suplimentar conf. contractului de munca.
Intrebarea mea este daca ele nu isi fac norma de 40 de ore pe saptamana, tot trebuie sa le dau doua zile repaus dupa ce lucreaza in ziua de sambata? este ok daca pontajul este asa; M - J: 9;00 - 19;00 - S; 9;00 - 15;00 si cealalta saptamana; L - Mi - V: 9;00 - 19;00,
Multumesc.
Daca este platita suplimentar, nu, nu trebuie si repaus.
Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.