Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pot să îmi fac PFI dacă am SRL cu amenzi?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pot să îmi fac PFI dacă am SRL cu amenzi?

Buna ziua,
Am un SRL care nu a avut activitate si care a stras amenzi si penalitati datorita nedepunerii actelor. Am depus actele din urma si sunt la zi, dar nu am achitat amenzile. Inca nu am demarat procedurile de insorventa. As dori sa imi fac un PFA/PFI pentru a intermedia distribuitia in asigurari, pot sa o fac pana nu scapt de SRL?

Manuela Rășină, administrator
Verificati daca mai aveti cazier fiscal sau nu, daca nu, puteti. Certif de cazier fiscal va trebuie la inreg la ORC (se solicita de ORC electronic la ANAF):

ARTICOLUL 8
Prezentarea cazierului fiscal
(1) Prezentarea certificatului de cazier fiscal este obligatorie în următoarele situaţii:
a) la înfiinţarea societăţilor, a societăţilor cooperative, a cooperativelor agricole şi a entităţilor fără personalitate juridică, de către asociaţi, acţionari, membri şi reprezentanţii legali sau desemnaţi;
b) la solicitarea înscrierii asociaţiilor şi fundaţiilor în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor de către asociaţii sau membrii fondatori ai acestora, după caz, de către aceştia;
c) la autorizarea exercitării unei activităţi independente de către solicitanţi;

.....
Ioan Petru Butariu, Contabil
Am scos cazierul si imi apare firma inactiv fiscal pe cazier. Prin urmare cu acesta mentiune pe cazier pot sa imi fac PFA/PFI sau nu?
trebuie sa verificati si cazierul fiscal al d-voastra personal.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Al meu personal l-am scos, fiind administrator la acea firma, apare incativitatea si pe caziurul meu personal.
Conform Cod Proc Fiscala, ca sa se reactiveze societatea si implicit sa vi se radieze si d-voastra cazierul fiscal, trebuie sa platiti obligatiile fiscale ale societatii si apoi sa solicitati reactivarea (cerere simpla depusa la ANAF):

(5) Contribuabilul/Plătitorul declarat inactiv conform alin. (1) lit. a), d) - g) se reactivează dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) îşi îndeplineşte toate obligaţiile declarative prevăzute de lege;
b) nu înregistrează obligaţii fiscale restante.
Ioan Petru Butariu, Contabil