Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amenda Nedepunere bilant 0? Multumesc!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amenda Nedepunere bilant 0? Multumesc!

Buna ziua! Imi puteti spune va rog, care sunt consecintele nedepunerii bilantului pe 0? Am un PFA, n-am mai folosit firma din 2012, vreau sa o refolosesc acum, insa nu stiu la ce amenda sa ma astept si in cat timp trebuie achitata. Va multumesc!
alexandrupapp27, utilizator
Probabil firma d-voastra este declarata inactiva fiscal cf art. 92 Cod Proc. Fiscala. Puteti verifica aici [ link extern ] /

Pt a se reactiva fiscal va trebui sa depuneti declaratiile si bilanturile pe ultimii 5 ani. (solicitati la ANAF exact perioada pt care trebuie sa le depuneti). Eventual sa verificati la ORC daca societatea este in inactivitatea temporară.

Din experienta mea va pot spune ca nu s-au dat amenzi de catre ANAF.

Ioan Petru Butariu, Contabil