Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... loc public
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

loc public

Buna seara.Considerati ca se poate retine ca o fapta de furt comisa intr-o scoala militara, este comisa intr-un loc public?
Fapta se consideră săvârşită "în public" atunci când a fost comisă:
a) într-un loc care prin natura sau destinaţia lui este totdeauna accesibil publicului, chiar dacă nu este prezentă nici o persoană;
b) în orice alt loc accesibil publicului, dacă sunt de faţă două sau mai multe persoane;
c) în loc neaccesibil publicului, cu intenţia însă ca fapta să fie auzită sau văzută şi dacă acest rezultat s-a produs faţă de două sau mai multe persoane;
d) într-o adunare sau reuniune de mai multe persoane, cu excepţia reuniunilor care pot fi considerate că au caracter de familie, datorită naturii relaţiilor dintre persoanele participante;
e) prin orice mijloace cu privire la care făptuitorul şi-a dat seama că fapta ar putea ajunge la cunoştinţa publicului.

Potrivit acestei definitii data de Codul penal , cred ca poate fi considerata ca fiind savarsita intr-un loc public.
Fara niciun fel de probleme scoala militara reprezinta loc public:D
Scoala militara este o institutie ce reprezinta statul si este considerata un loc public,astfel orice infractiune comisa intr-o institutie de stat este comisa intr-un loc public.