Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... adunare generala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

adunare generala

dorim sa facem o sedinta la bloc, presedintele refuza, comitetul nu face nici un demers pt ca presedinta nu vrea, prima si singura sedinta din anul 2019 a fost in februarie.

singura varianta este prin strangere de semnaturi. legea zice asa" Convocarea adunarii generale de catre un grup de 20% din numarul proprietarilor trebuie precedata de o „intelegere” intre proprietarii respectivi. "

ce se intelege prin "Convocarea adunarii generale de catre un grup de 20% din numarul proprietarilor?????
avem 38 de apartamente, ce se ia in calcul, o semnatura per apartament, sau daca acel ap are 2 proprietari, trebuie de la amandoi?
ART. 49 din legea 196/2018
(1) Hotararile asociatiei de proprietari sunt luate in adunarea generala a
proprietarilor, iar executarea lor este incredintata comitetului executiv si
administratorului.
(2) In vederea punerii in practica a hotararilor adunarii generale a asociatiei de
proprietari, comitetul executiv al asociatiei de proprietari emite decizii in conformitate
cu prevederile legii.
(3) Pentru adoptarea hotararilor in adunarea generala a asociatiei de proprietari
se au in vedere urmatoarele:
a) fiecare proprietar, membru al asociatiei, are dreptul la un vot pentru unitatea sa
de proprietate imobiliara;

ART. 47
(1) Dupa constituirea asociatiei de proprietari va avea loc cel putin o data pe an,
in primul trimestru, o intrunire a adunarii generale a asociatiei de proprietari.
Responsabilitatea cu privire la convocarea anuala a cel putin unei adunari generale
a asociatiei de proprietari apartine presedintelui asociatiei de proprietari si membrilor
comitetului executiv.
(2) Adunarea generala este alcatuita din toti proprietarii membri ai asociatiei de
proprietari.
(3) Adunarea generala ordinara se convoaca de catre:
a) presedintele asociatiei de proprietari sau comitetul executiv;
b) cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari.
(4) Proprietarii sunt anuntati, prin afisare la avizier si pe baza de tabel nominal
convocator sau, in cazul proprietarilor care nu au fost anuntati, pe baza tabelului
nominal convocator, prin posta cu scrisoare recomandata, cu continut declarat si
confirmare de primire, asupra oricarei adunari generale a asociatiei de proprietari,
cu cel putin 10 zile inainte de data stabilita, inclusiv cu privire la ordinea de zi a
adunarii generale, cu exceptia adunarilor generale extraordinare sau a adunarilor
generale reconvocate care se pot convoca, in conditiile prevazute la alin. (3), cu cel
putin 3 zile inainte de data stabilita.

(5) Propunerea de ordine de zi a adunarii generale, semnata de presedinte,
membrii comitetului executiv si de cenzor/comisia de cenzori, se aproba si se
completeaza prin hotarare a adunarii generale.

Cititi legea sau cereti ajutor "fizic, langa dvs."in acest demers daca nu o intelegeti, sa nu va chinuiti degeaba sa faceti ceva ca mai apoi hotararile luate in cadrul ei sa fie desfiintate de instanta si mai platiti si cheltuieli de judecata ( onorariu avocat, eventuale expertize, etc.).
Ionut.ion, utilizator
pai despre partea asta era postarea: cel putin 20% din numarul proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari

un ap poate avea 2 proprietari sot sotie cu 50-505 deci ambii proprietari, sau doar 1 e proprietar si celalalt co?

eu vreau sa stiu acei 20%...luam in cakcul 2 semnaturi per ap daca sunt 2 proprietari/co , ca asa din 4 ap facem semnaturile necesare convocarii AG, sau e vb de 8 semnaturi de la 8 ap, desi la 8 ap sunt 16 semnaturi
fiecare proprietar, membru al asociatiei, are dreptul la un vot pentru unitatea sa
de proprietate imobiliara;

Ceea ce inseamna ca fiecarui apartament, indiferent ca are un proprietar sau mai mulți, ii revine un singur vot în cadrul Adunări generale. Care proprietar se prezintă la întrunire, adunare, e treaba dumnealor, ei stabilesc asta.
Pentru a convoca o Adunare generală extraordinară aveti nevoie de acordul a minim 20% din proprietari de apartamente din acel bloc, adică de 8 proprietari, 8 apartamente, în cazul dvs.
Cine semnează tabelul convocator...e treaba dumnealor ( a soțului si soției, fratelui si sorei... ) sau pot semna amandoi dar ambele semnături se pun ca o singură semnătura, singur apartament.
Adunați 8 apartamente care sa semneze tabelul convocator sa fiti mai linistit si mergeti mai departe cu demersurile.
Conform disp L nr 196/2018 pentru fiecare apartament exista un singur vot-indiferent de cati coproprietari exista

adamar
ca lucrurile sa fie si mai clare, sper ca nu va ganditi sa tineti acea adunare doar cu cei 8 proprietari.
Cei 20% din proprietari sunt necesari doar ptr. a face convocarea. In rest se respecta legea cu privire la participarea (convocarea) tuturor proprietarilor conform Art.47. - (4) din L. 196/2018.