avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate camere video in clasa
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

camere video in clasa

Ma poate obliga directorul scolii sa imi monteze camere video in sala de clasa, fara ca eu sa fiu de acord?
Cel mai recent răspuns: Simona Blaga , utilizator 11:01, 6 Octombrie 2019
Mai multe inrebari:
1) sala de clasa va apartine?
2) cunoasteti regulamentul intern de functionare a institutiei?
3) directorul a decis sa va instaleze numai dvs personal o camera de luat vederi?
In functie de raspunsuri putem studia dpdv legal problema.
1. este sala in care imi desfasor activitatea didactica, deci pot spune ca este sala mea de clasa (in masura in care, evident, nu lucrez la o scoala particulara, ci de stat)
2 cunosc regulamentul intern de functionare, in care nici pomeneala de camere video in salile de curs; de asemenea, legea educatiei nr 272/alineatul 3 stipuleaza faptul ca nu are voie sa inregistreze activitatea didactica fara acordul meu, care inca nu a fost solicitat
3. directorul a decis ca instaleaza camere video in fiecare sala de curs, deci tuturor colegilor mei


Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Camerele video Comosicus Comosicus 1.Este legal sa se instaleze camere video in salile de clasa din scoli fara acordul profesorului, parintilor? 2.Firmele care instaleaza sisteme de ... (vezi toată discuția)
Învãțãmânt - introducere camere video de supraveghere în sãlile de clasã lara12 lara12 Bună ziua, Aș dori să știu dacă această măsură este sau nu legală. În sălile de clasă, pe holuri și în curtea școlii s-au ... (vezi toată discuția)
Camere supraveghere corinaiulia corinaiulia Buna ziua,lucrez de 3 ani intr-o gradinita privata si de ceva timp ne-au pus camere de supraveghere in salile de clasa,implicit in birou. Ma simt urmarita ca ... (vezi toată discuția)