Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate camere video in clasa
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

camere video in clasa

Ma poate obliga directorul scolii sa imi monteze camere video in sala de clasa, fara ca eu sa fiu de acord?
Mai multe inrebari:
1) sala de clasa va apartine?
2) cunoasteti regulamentul intern de functionare a institutiei?
3) directorul a decis sa va instaleze numai dvs personal o camera de luat vederi?
In functie de raspunsuri putem studia dpdv legal problema.
1. este sala in care imi desfasor activitatea didactica, deci pot spune ca este sala mea de clasa (in masura in care, evident, nu lucrez la o scoala particulara, ci de stat)
2 cunosc regulamentul intern de functionare, in care nici pomeneala de camere video in salile de curs; de asemenea, legea educatiei nr 272/alineatul 3 stipuleaza faptul ca nu are voie sa inregistreze activitatea didactica fara acordul meu, care inca nu a fost solicitat
3. directorul a decis ca instaleaza camere video in fiecare sala de curs, deci tuturor colegilor mei

Va multumesc