Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Am devenit cetățean român
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Am devenit cetățean român

De ce acte am nevoie de a ma lua cineva în spațiu în România
Pentru înscrierea mențiunii de stabilire a reședinței în actul de identitate, persoana interesată se adresează Serviciului Public Comunitar de Evidență a Persoanelor pe raza căruia locuiește temporar.
Documente necesare
- cerere pentru înscrierea în actul de identitate a mențiunii privind stabilirea reședinței
- actul de identitate al solicitantului
- documentul cu care se face dovada adresei de reședință, original și copie
declarația găzduitorului

Dacă solicitantul nu este proprietarul imobilului, este necesară declarația scrisă a găzduitorului, aceasta se consemnează pe cererea pentru eliberarea actului de identitate, în prezența lucrătorului de evidență a persoanelor.
Eu am certificat de cetățenie, certificat de naștere pentru a face buletinul romanesc am nevoie de certificat de căsătorie și mențiunea dedivort ca să mi fac aceste acte trebuie să plec La suceava dar numa pot sama deplasezi la starea civila. Trebuie să fac prin corespondenta tot dar îmi trebuie sa am domiciliu în România și am o persoana care dorește sa ma ajute darnu știu cit durează și ce acte am nevoie.
Eu locuiesc temporar la un cumnat în Adjud ploscuteni
Va rog frumos sa ma ajutați. Mulțumesc frumos