Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repaus saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repaus saptamanal

Repausul saptamanal se poate acorda si in cursul celor 40 ore lucrate normal?ex.: se lucreaza luni si marti,repaus miercuri si joi,apoi se continua vineri sambata duminica!
Multumesc.
buna ziua,

in cod se prevad 48 h repaus consecutive.
Asta insemna ca poate da liber 2 zile legate, nu libere sparte:

de ex, luni si marti poate fi liber.
Luni si vinery , nu este in regula, deoarece contravene acekei consecutivitati cerute prin efectul legii,
Daca ai contract de 8 h pe zi x 5 zile pe saptamana , atunci trebuie sa ai lucrate 40 h, si 48h repaos.
Deasemenea, nu poti efectua mai mult de 5 ture consecutive!

Romeobarbu a scris:

Repausul saptamanal se poate acorda si in cursul celor 40 ore lucrate normal?ex.: se lucreaza luni si marti,repaus miercuri si joi,apoi se continua vineri sambata duminica!
Multumesc.

Asa cum ati mentionat este corect.