avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Repaus saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Repaus saptamanal

Repausul saptamanal se poate acorda si in cursul celor 40 ore lucrate normal?ex.: se lucreaza luni si marti,repaus miercuri si joi,apoi se continua vineri sambata duminica!
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:46, 7 Octombrie 2019
buna ziua,


in cod se prevad 48 h repaus consecutive.
Asta insemna ca poate da liber 2 zile legate, nu libere sparte:

de ex, luni si marti poate fi liber.
Luni si vinery , nu este in regula, deoarece contravene acekei consecutivitati cerute prin efectul legii,
Daca ai contract de 8 h pe zi x 5 zile pe saptamana , atunci trebuie sa ai lucrate 40 h, si 48h repaos.
Deasemenea, nu poti efectua mai mult de 5 ture consecutive!


Romeobarbu a scris:

Repausul saptamanal se poate acorda si in cursul celor 40 ore lucrate normal?ex.: se lucreaza luni si marti,repaus miercuri si joi,apoi se continua vineri sambata duminica!
Multumesc.


Asa cum ati mentionat este corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Libere pentru munca din we paul_stanescu paul_stanescu Buna ziua, Am urmatoarea situatie: La fiecare saptamani lucrez sambata si duminica (total 15 ore). Pana de curand aveam 2 zile libere in cursul saptamanii, ... (vezi toată discuția)
Despre serviciul de noapte marcus68 marcus68 Lucrez in privat...Dupa tura de noapte , luni , marti , miercuri , joi(de 8 ore),vineri mi se da liber...sambata -duminica fiind repausul obligatoriu...este ... (vezi toată discuția)
Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)