avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mai beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mai beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului?

Buna ziua,
Situatia la locul meu de munca este cam incerta, sefa ba inchide, ba nu inchide. Avand 1 an si 4 luni lucrati aici si crezand ca va inchide, acum 1 saptamana pe cand nu stiam ca sunt insarcinata i-am spus sefei sa ma dea in somaj. Ulterior ea a venit cu o propunere la care ramasese sa ma gandesc dar intre timp am am aflat ca sunt insarcinata avand aproximativ 5 saptamani de sarcina.
Intrebarea mea este ma poate da in somaj in cazul acesta?
Voi beneficia de indemnizatia de crestere a copilului avand in vedere ca data aproximativa a nasterii va fi in jurul lunii iunie in conditiile in care in somaj pot sta doar 6 luni?
Cel mai recent răspuns: Alex.b , utilizator 22:14, 7 Octombrie 2019
Care ar fi data incetarii c.i.m. si data prezumata a nasterii copilului ?

Cornel Vasile a scris:

Care ar fi data incetarii c.i.m. si data prezumata a nasterii copilului ?

Contractul inca nu a incetat am intrebat asta tocmai pentru ca situatia la servici este incerta, sefa astazi zice ca inchide maine se razgandeste. Dar afacerea clar nu mai merge bine si cu siguranta ultima solutie e inchiderea si intrebam pentru viitor. Data nasterii ar fi undeva pe 11 iunie.
Ultima modificare: Luni, 7 Octombrie 2019
Alex.b, utilizator
Data nasterii ar fi undeva pe 11 iunie.


In speta, perioada eligibila pentru CCC este : iulie 2018 - iunie 2020

Pentru a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului trebuie ca , in perioada sus mentionata, sa veti realizate venituri supuse impozitului pe venit, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau sa va aflati în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
Ultima modificare: Luni, 7 Octombrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic


Cornel Vasile a scris:

Data nasterii ar fi undeva pe 11 iunie.


In speta, perioada eligibila pentru CCC este : iulie 2018 - iunie 2020

Pentru a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului trebuie ca , in perioada sus mentionata, sa veti realizate venituri supuse impozitului pe venit, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau sa va aflati în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Sa inteleg ca m-ar putea da in somaj si as beneficia si de indemnizatie?
Care ar fi calculul pentru indemnizatie daca as intra in somaj?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație Beniamim Beniamim Bună seara! Soția mea lucrează din data de 2 septembrie 2019 și este singurul loc al ei de muncă din ultimii doi ani. Dacă ar rămâne însărcinată, ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Andreea120 Andreea120 Buna ziua sunt insarcinata in 8 saptamani si as vrea sa stiu daca întrerup acum contractul de munca mai pot primi indemnizație? (vezi toată discuția)
Postnatal tega tega buna seara.sunt insarcinata in 6 luni,de 4 luni nu mai lucrez,pot beneficia de postnatal???daca da ce ar trebui sa fac pt a beneficia de concediu??? (vezi toată discuția)