Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Proces verbal
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Proces verbal

La începutul anului școlar elevii sunt instruiți în ceea ce privește comportarea în cadrul școlii (cum se circulă pe coridoare, nu se dă pe balustrade, nu se împing...), după care fiecare elev semnează de luare la cunoștință. Mă refer la elevii din școlile gimnaziale. Întrebarea este dacă trebuie să mai semneze și părinții acest proces verbal? Are sens? Fără semnătura părinților nu este bun? Mulțumesc!
In astfel de cazuri intrebarea care se pune este: Cine este responsabil, copilul sau parintele?!?
Daca pt dvs copilul este responsabil de dvs, nu trebuie sa semnati, dar va trebui sa fiti foarte cuminte alfel Sfantul Nicolae se aproprie.
Daca insa, dupa cum este dealtfel prevazut in lege, parintele este responsabil de progenitura sa, va trebui sa semnati.
S-a cerut semnatura copilului numai si numai pentru a-i se cultiva spiritul si civismul.
Responsabilizarea copiilor se incepe de la varste fragede, debilitatea parintilor creeaza Dnii Goe si drogatii, criminalii si somerii de profesie!!!
Demos, utilizator
Un răspuns alambicat și cam incomplet. Eu întreb dacă acele procese verbale semnate de copii au valoare juridică (să spunem)! Părinții trebuie și ei să semneze? Mulțumesc!
Raspunsul nu are nimic de alambicat.
Conform legii, parintii sunt responsabili de copiii lor minori.

Semnatura unui copil minor nu angajeaza responsabilitatea acestuia decat incepand de la anumite varste (in functie de faptele comise).
Deci, semnatura copilului nu are nici o valoare juridica in cazul dvs (copilul fiind scolarizat intr-un gimnaziu, clasele V-VIII (deci max. 14 ani)).
Copilul nu este obligat sa semneze, semnatura lui a fost ceruta din motive pedagogice, educationale.

Da, parintii trebuie sa semneze, in calitate de responsabili ai copilului lor (cu exceptia parintilor decazuti din drepturile parintesti prin actiune in justitie).
Deci, numai parintii sunt obligati sa semneze.

Da, nu prea aveti umor!!!
Nu, nu stiu unde puteti gasi.
Mulțumesc!
Nu