Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot ataca o donatie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot ataca o donatie?

Am donat o casa fratelui meu si soției lui fara nici un ban care au 2 copii.Fara nici o clauză.Cum pot ataca donația.?

situația este reglementată în Codul Civil, după cum urmează:

Art. 1020
Cauzele de revocare
Donaţia poate fi revocată pentru ingratitudine şi pentru neexecutarea fără justificare a sarcinilor la care s-a obligat donatarul.

Art. 1023
Cazuri
Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei.

În plus:

Art. 1015
Principiul irevocabilităţii
(1) Donaţia nu este valabilă atunci când cuprinde clauze ce permit donatorului să o revoce prin voinţa sa.
(2) Astfel, este lovită de nulitate absolută donaţia care:
a) este afectată de o condiţie a cărei realizare depinde exclusiv de voinţa donatorului;
b) impune donatarului plata datoriilor pe care donatorul le-ar contracta în viitor, dacă valoarea maximă a acestora nu este determinată în contractul de donaţie;
c) conferă donatorului dreptul de a denunţa unilateral contractul;
d) permite donatorului să dispună în viitor de bunul donat, chiar dacă donatorul moare fără să fi dispus de acel bun. Dacă dreptul de a dispune vizează doar o parte din bunurile donate, nulitatea operează numai în privinţa acestei părţi.

Donația este irevocabilă, însă principiul irevocabilității cunoaște o serie de excepții, putând fi revocată pt:
a) neîndeplinirea sarcinii (dar ați învederat că nu ați inserat nicio sarcină)
b) pt ingratitudine;
-dacă donatarul a atentat la viața donatorului;
-dacă donatarul, cu intenţie, a săvârşit delicte, cruzimi sau a adus injurii donatorului;
-dacă donatarul a refuzat alimentele cerute de donator!

În același timp, sunt revocabile donațiile dintre soți și donarea bunurilor viitoare, dar nu vă încadrați in aceaste ipoteze!