Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fondul de raparatii intra in cadrul intretinerii pe ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fondul de raparatii intra in cadrul intretinerii pe luna respectiva?

Fondul de raparatii intra in intretinerea lunara? Se elibereaza chitanta separat? Se adauga penalitati?
ART. 71 din legea 196/2018
(2) Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au obligatia sa aprobe un fond
de reparatii anual, necesar pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune.
Comitetul executiv fundamenteaza si prezinta adunarii generale suma anuala
necesara pentru constituirea sau completarea fondului de reparatii, care se
alimenteaza in avans, in transe lunare egale, prevazute in lista de plata a cheltuielilor
asociatiei de proprietari. Fondul de reparatii este utilizat numai pentru consolidarea
condominiului, reabilitarea termica, cresterea calitatii ambiental-arhitecturale a
constructiilor, precum si pentru repararea si imbunatatirea proprietatii comune.
(3) Sumele incasate pentru constituirea fondului de reparatii se depun, in
conformitate cu prevederile prezentei legi, in contul asociatiei de proprietari prevazut
la art. 20 alin. (1).
(4) Pentru incasarea fondului de reparatii, administratorul elibereaza chitanta
nominala separata.

Deci...raspunsul este Da, Da si Da
Merci, dar eu am intrebat daca intra in cadrul intretinerii, sau este fond separat...Intre timp am citit si eu legea si m-am lamurit.Administratorul de la mine din bloc, NU vrea sa taie chitanta separat, si include fondul de reparatii in intretinere, la care adauga penalitati.La fondul de reparatii/rulment, nu se adauga penalitati nefacand parte din intretinerea lunara.Ma intreb oare cum trece sau daca trece in Registrul de casa...
Daca nu vrea sa taie chitanta separat discutati cu presedintele si vedeti ce spune.
Puteti contesta lista da plata tot la dumnealui daca adm. face asta.
"Art. 77. -
(1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalitățile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităților să poată depăși suma la care s-au aplicat."

Deci se pot adauga restante si pe fondul de reparatii sau rulment.

Fondul de reparatii/rulment se include in lista de plata dar este evidentiat separat ca si fond de reparatii/rulment pe chitanta.

Omul poate sa aleaga sa plateasca cat doreste din cat este afisat pe lista de plata iar suma care ramane se trece la restante si daca se depaseste termenul specificat in lege, atrage penalitati.
I0nutz83, utilizator
Multumesc