Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit de la IFN cu dobândă 140%: 5.000 de lei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit de la IFN cu dobândă 140%: 5.000 de lei împrumutați pentru 60 de luni, rată de 633 lei/lună. E legal să fie practicată astfel de dobândă?

Buna ziua! Acum cinci luni am luat un credit online de la un IFN avand suma de 5000 de lei pe o perioada de 60 de luni, dobanda fiind de 140% iar suma de rambursat in fiecare luna este de 633 lei, ceea ce mi se pare enorm. Este legal sa fie practicata astfel de dobanda?
Manuela Rășină, administrator
Curios faptul ca va puneti aceasta intrebare dupa 5 luni, cand ati luat creditul si ati semnat contractul nu ati citit clauzele?!?
Nu ati facut calculul 60*633=37.980?!?
In contractele de imprumut intre persoane regulile sunt cele contractuale.
Cititi cu atentie contractul cu toate anexele si clauzele sale.
Daca aveti clauza de rambursare anticipata incercati sa va achitati in avans.
Demos, utilizator
Pun aceasta intrebare deoarece chiar dupa aceste 5 luni eu nu am niciun contract de credit deci prin urmare nu am unde sa citesc aceste clauze

gi-jane2, moderator
Dvs. spuneti ca ati "luat" un credit? De unde l-ati "Luat"?
Se intelege ca ati contractat un contract de credit. Ati semnat contractul? Ati semnat vreun act? Sau cum ati primit banii?
Totul s-a desfasurat online prin semnatura electronica dar eu nu am primit niciun exemplar din partea creditorului. Suma aferenta imprumutului am primit-o sub forma de voucher de la BCR. Este vorba de Credius.

Company Advising a scris:

Dvs. spuneti ca ati "luat" un credit? De unde l-ati "Luat"?
Se intelege ca ati contractat un contract de credit. Ati semnat contractul? Ati semnat vreun act? Sau cum ati primit banii?

Andreii08, utilizator
Semnatura electronica este o forma legala de semnatura de contract.
Semnatura dvs electronica este legata de IP-ul dvs furnizat de catre furnizorul dvs de servicii Internet.
Faptul ca dvs nu ati primit prin posta sau curierat un contract hartie nu este relevant.
Cautati pe site-ul lor, cu identifiantul si parola dvs, contractul si cititi-l bine, din scoarta-n scoarta (scoarta electronica bineanteles).
Reveniti cand veti putea da detalii despre clauzele contractuale sau postati pe site contractul avand grija sa stergeti toate datele personale!!!
Numai asa va vom putea ajuta!!!
Demos, utilizator