Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mătușa mea, necăsătorită și fără copii, mi-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mătușa mea, necăsătorită și fără copii, mi-a făcut testament. Poate fi atacat de frații ei sau de ceilalți nepoți?

Sora mamei mele, necăsătorită, fără copii, și cu părinții decedați, vrea să imi lase mie apartamentul ei. Eu sunt nepoată după una dintre surori. Mi-a făcut un testament în urmă cu câțiva ani. Este valabil? Poate fi atacat de frații ei, sau de ceilalți nepoți de frați? Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Este perfect valabil. Cred ca este vorba despre un testament autentic (incheiat la notar).
Pot ataca dar cu nicio sansa de castig.
ATENTIE, doar copiii si descendentii lor si parintii sunt mostenitori rezervatari deci intreg bunul este al dumneavoastra ne existand rezerva succesorala.
Testamentul nu poate fi desfiintat

Fratii, respectiv nepotii de frate nu sunt mostenitori rezervatari, nu pot solicita reductiunea testamentului.

Testamentul olograf este cel scris, semnat si datat de mana testatorului.

(nu este obligatorie forma autentica ).

Va puteti adresa notarului public, in vederea dezbaterii succesorale , mostenirea fiind una testamentara.

Mostenirea testamentara poate coexista cu mostenirea legala, daca exista si alte bunuri in patrimoniul defunctei.

Competent este orice notar in a carei raza tetoriala s-a situat ultimul domiciliu al defunctului.

Nu au ce sa obtina. Nu sunt mostenitori rezervatari. Fratii/surorile si nepotii de frate/sora ai defunctului pot fi dezmosteniti prin testament.
Pana la urma v-a facut testament sau doar "vrea"? La inceput spuneti "vrea să imi lase mie apartamentul ei" apoi "mi-a făcut un testament în urmă cu câțiva ani". Daca v-a facut testament e perfect valabil, daca doar vrea, poate, apartamentul va fi doar al dvs.