Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rog urgent informatii despre Succesiune/Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rog urgent informatii despre Succesiune/Mostenire

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie:
1. Matusa mea (sora tatalui) a ramas vaduva din anul 2000.Mentionez faptul ca este bolnava, diagnosticata cu schizofrenie si nu a avut copii.
2. Casa matusii a fost construita langa cea a parintilor mei, unchiul meu (decedat) gandindu-se ca , in cazul in care el nu va mai fi (asa cum s-a si intamplat), familia ei sa aiba grija de ea.
3. Fratele ei (tatal meu) este cel care are grija de ea din toate punctele de vedere (pensia ei este f. mica , fiind pe caz de boala)
4. Inainte de a muri unchiul meu a facut un testament olograf prin care lasa totul sotiei,dar nu a reusit sa mai mearga la notar pt. a fi legalizat.
Iata problemele de natura juridica la care solicit un raspuns pertinent :
1. Matusa mea care, in ciuda bolii, are destule momente de luciditate si cu care se poate discuta aproape normal, b stabilit impreuna cu tatal meu sa-mi faca mie acte pe casa.(de vanzare-cumparare)
Problema e urmatoarea : nu s-a facut succesiunea pana acum iar mostenitori , in afara de mine si de fratele meu, mai sunt doi nepoti de-ai unchiului, de la fratele sau(decedat), respectiv sora (de asemenea decedata).Nepotii de pe unchi nici la inmormantare nu au participat cu nimic si in timpul vietii nu au avut o relatie foarte buna cu unchiul si matusa mea.
CE TREBUIE SA FAC EU ACUM ?CARE SUNT ETAPELE CA MATUSA SA-MI FACA ACTELE PE CASA ? FRATELE MEU RENUNTA IN FAVOAREA MEA DAR CEILALTI ?Nici nu stiu unde locuiesc ca sa-i anunt daca trebuie facuta succesiunea.Nici macar un nr. de telefon nu am …Ce-i de facut in acest caz ?
2. Ce se poate intampla in conditiile in care in prezent nu dispunem de resurse financiare pt. a face acte pe casa pt. mine iar matusa ar deceda ?(Doamne fereste !)Ramane tatal meu singurul mostenitor sau ar intampina probleme ?
3. Cum ar fi mai simplu pt. noi, avand in vedere ca exista totusi un testament olograf lasat de unchi?
Va rog sa analizati acest caz si sa-mi comunicati care ar fi cele mai bune variante pe care sa le adoptam, chiar daca implica niste costuri.Pentru moment, am vrea sa stim cu ce sa incepem.
Cu respect,
Corina Macovei

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in urmatoarea situatie:
1. Matusa mea (sora tatalui) a ramas vaduva din anul 2000.Mentionez faptul ca este bolnava, diagnosticata cu schizofrenie si nu a avut copii.
2. Casa matusii a fost construita langa cea a parintilor mei, unchiul meu (decedat) gandindu-se ca , in cazul in care el nu va mai fi (asa cum s-a si intamplat), familia ei sa aiba grija de ea.
3. Fratele ei (tatal meu) este cel care are grija de ea din toate punctele de vedere (pensia ei este f. mica , fiind pe caz de boala)
4. Inainte de a muri unchiul meu a facut un testament olograf prin care lasa totul sotiei,dar nu a reusit sa mai mearga la notar pt. a fi legalizat.
Iata problemele de natura juridica la care solicit un raspuns pertinent :
1. Matusa mea care, in ciuda bolii, are destule momente de luciditate si cu care se poate discuta aproape normal, b stabilit impreuna cu tatal meu sa-mi faca mie acte pe casa.(de vanzare-cumparare)
Problema e urmatoarea : nu s-a facut succesiunea pana acum iar mostenitori , in afara de mine si de fratele meu, mai sunt doi nepoti de-ai unchiului, de la fratele sau(decedat), respectiv sora (de asemenea decedata).Nepotii de pe unchi nici la inmormantare nu au participat cu nimic si in timpul vietii nu au avut o relatie foarte buna cu unchiul si matusa mea.
CE TREBUIE SA FAC EU ACUM ?CARE SUNT ETAPELE CA MATUSA SA-MI FACA ACTELE PE CASA ? FRATELE MEU RENUNTA IN FAVOAREA MEA DAR CEILALTI ?Nici nu stiu unde locuiesc ca sa-i anunt daca trebuie facuta succesiunea.Nici macar un nr. de telefon nu am …Ce-i de facut in acest caz ?
2. Ce se poate intampla in conditiile in care in prezent nu dispunem de resurse financiare pt. a face acte pe casa pt. mine iar matusa ar deceda ?(Doamne fereste !)Ramane tatal meu singurul mostenitor sau ar intampina probleme ?
3. Cum ar fi mai simplu pt. noi, avand in vedere ca exista totusi un testament olograf lasat de unchi?
Va rog sa analizati acest caz si sa-mi comunicati care ar fi cele mai bune variante pe care sa le adoptam, chiar daca implica niste costuri.Pentru moment, am vrea sa stim cu ce sa incepem.
Cu respect,
Corina Macovei

in primul rand, testamentul olograf e valabil daca e scris, semnat si datat de mana testatorului. legalizarea la notar nu e necesara, nefiind o conditie de valabilitate a testamentului olograf. el se prezinta notarului, la moartea testatorului, notarul il vizeaza spre neschimbare. in cazul acestui testament, se vor cita la dezbatere si mostenitorii legali, nu doar cei testamentari sau executorii testamentari, deci si nepotii(de frate).
Mostenitorii rezervatari(...adica, pt dvs.:), cei care ar putea ataca actul) sunt descendentii de orice grad, adica copiii (indiferent daca sunt din casatorie sau din afara ei), nepotii, stranepotii, parintii si sotul defunctului. deci testamentul e bun. totul revine sotiei (matusii dvs). nepotii( copiii fratelui) nu sunt rezervatari. deci matusa va poate face testament sau vinde, fara a putea fi atacat actul, intrucat nepotii de frate, tatal dvs si fratele dvs nu sunt rezervatari.
in primul rand dezbateti succersiunea dupa unchiul tau ca totul sa treaca pe matusa.
ceilalti doi nepoti sunt dupa un alt frate care a decedat? trebuie stiut daca vin prin reprezentare....... iar fratii sunt rezervatari...daca imi amintesc bine...deci cota lor este data de lege se poate ataca actul prin care se aduce atingere cotei lor succesorale
scuze...adevarat fratii nu sunt rezervatari deci nu pot ataca actul de instrainare indiferent de ce forma are el...:">
colateralii privilegiati (fratii defunctului) nu sunt rezervatari, asa stiam...nepotii ramasi dupa frati/surori ar veni la mostenire prin reprezentare daca nu ar fi vreo vanzare cumparare sau testament facute de matusa.